У Львові пройде прем’єра віднайденого останнього фільму Юліана Дороша

0
729
Юліан Дорош. Фото Фотографії старого Львова

У неділю, 16 серпня 2020 року, о 14:00 на Драгоманова, 42, відбудеться прем’єра для преси віднайденого останнього фільму Юліана Дороша “Нариси про гуцульських народних майстрів”.

Про це ІВ Кулемет повідомив львовознавець Роман Метельський.

В середині березня 2020 року команда у складі Генерального директора Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького  Ігоря Кожана, відомої громадської діячки Тетяна Крушельницької, колекціонера і ентузіаста любительського кіно Ігоря Ткачика та автора проекту «Львівський Фотомузей» відвідали помешкання  родини Дорошів у Львові по вул Левицького, 76.

Відвідини проходили з чітким дотриманням всіх санітарно-епідеміологічних норм і вимог.

Відвідини мали на меті візуальних огляд мешкання на предмет цілісності вікон, дверей, замків та внутрішніх сантехнічних, газових, та електричних комунікацій. Це була основна причина.

Але для Роман Метельського та Ігоря Ткачика це був перший візит до квартири відомого українського фотомитця Юліана Дороша.  Дуже хотілося відчути ауру місця же жив і творив великий світливець.

В ході відвідин, крім емоційного заряду для всіх учасників, Ігор Ткачик знайшов металеву коробку з відзнятою кіноплівкою. Жодних етикеток чи написів, які дали б можливість визначити назву та походження плівки, не було.

Зі згоди пана Ігоря Кожана та пані Тетяни Крушельницької Ігор Ткачик взяв плівку додому щоб вияснити  зміст відзнятого матеріалу. Інших кіноплівок і цього ні наступного разу при поверховому огляді знайдено не було.

В цей же день, пізно ввечері, Ігор Ткачик визначив що на плівці знаходиться  фільм Юліана Дороша під назвою «Біля джерел народної творчості. Кінонариси про гуцульських народних майстрів». Фільм має присвяту «Пам’яті Льва Долинського та Данила Фіголя – моїх товаришів молодості цей фільм присвячую. В титрах фільму чітко вказано що автором фільму є Юліан Дорош і фільм зняти «Косівщина-Львів. 1965-1971 роки».

Оригінальні титри на залишають підстав для сумніву в авторстві, місцевості та часу зйомок фільму. Загальна тривалість фільму близько 36 хвилин, переважно фільм знятий на чорно-білу плівку, але з кольоровими вставками. На плівці відсутня звукова доріжка. Фільм знятий на 16-тиміліметрову кіноплівку.  З цього можна зробити припущення, що фільм був озвучений в стадійних умовах і звукова доріжка втрачена, або її не існувало зовсім. Фільм демонструє роботу народних майстрів різного напрямку на Гуцульщині.

Відомо що в цей час Юліан Дорош співпрацював з Львівським телебаченням і знімав різні документальні фільми. Оскільки фільм не опинився в фондах телебачення, можна зробити припущення, що він не демонструвався, чи, з якихось причин не підійшов для демонстрації  в ефірі.

Оскільки пізніших фільмів Юліана Дороша наразі не знайдено, є всі підстави вважати що цей фільм став остатнім в його кінематографічній кар’єрі.

Фільм оцифрований Ігорем Ткачиком протягом  березня-квітня 2020 року. Для зручності сприйняття, Ігор Ткачик доповнив відеоряд своєю версією звукового супроводу.

Leave a Reply