Як у Славську на Львівщині народжується українське диво

1
3338
Як у Славську на Львівщині народжується українське диво

У Славській ОТГ активно та системно ремонтують дороги, вкладають дедалі більше коштів у будівництво об’єктів соціальної інфраструктури, стараються допомагати найменш захищеним верствам населення.

Журналіст Leopolis.news відвідав Славську ОТГ, щоб на власні очі побачити, як вплинула на депресивні у минулому села реформа децентралізації та  поява потужного інвестора – компанії ОККО, податкові платежі якого нині, по суті, формують 100 млн бюджет Славської ОТГ.

                          Шкарпетки з овечої вовни в холодний дощ…                   

Славське зустрічає сильним холодним дощем та невеличкою, але охайною будівлею залізничного вокзалу. Щойно випаде перший сніг і тут стане гамірно і людно.

Однак, попри непогоду, одразу видно, що приїхав у непросте селище.

Біля вокзалу – щільний ряд автомобілів-таксі, поміж яких найбільше виділяються зелені УАЗики. Водій одного з них пропонує свої послуги: обіцяє за 10 хвилин «з вітерком» довезти під саму гору Тростян. Каже, що дорогу туди відремонтували саме цього року.

Як у Славську на Львівщині народжується українське диво

Поруч зі стоянкою таксі – ятки із сувенірним крамом, бутлями сушених грибів, пляшками з домашнім вином. Попри дощ, біля деяких прилавків крутяться відвідувачі, вочевидь, туристи. Молода пара вибирає шкарпетки з овечої вовни…

До центра селища доходжу за лічені хвилини. Дорогою впадає в око новий дитячий майданчик та будівля Народного дому. На ній вказано рік будівництва – 1966-й, водночас будинок має досить пристойний вид – як після якісного ремонту.

Найбільше ж враження в центральній часнині Славського справляють дороги – з ідеальним на вигляд асфальтним покриттям та нові, викладені бруківкою тротуари.

Враження від ЦНАПу – наче у місті

Прямую в одне в найбільш відвідуваних у Славську місць – в Центр надання адміністративний послуг. У той самий, про відкриття якого останнім часом багато повідомляли ЗМІ.

Славський ЦНАП знаходжу на першому поверсі селищної ради. Потрапляю в просторе і світле приміщення, облаштоване максимально функціонально та з комфортом. Є кімната очікування. Поруч за скляною стіною – зал, у якому приймають та обслуговують місцевих жителів. Кожне робоче місце обладнане сучасною комп’ютерною технікою, нові меблі. За комп’ютерами – молоді дівчата-працівниці. Всі як на підбір гарної привітної зовнішності. Навпроти них – кілька відвідувачів.

Як у Славську на Львівщині народжується українське диво

За словами працівниць, ЦНАП запрацював з 29 жовтня. Після того, як коштом селищної ради було проведено ремонт приміщення на суму 500 тис. грн.

Також мені розповіли, що з часу відкриття Центру мешканцям Славської ОТГ було надано понад 820 адміністративних послуг, здебільшого йдеться про видачу різноманітних довідок.

Окрім того, поруч з відкритою частиною ЦНАПу функціонує закрита. Вона  призначена суто для опрацювання документів, пошти, надання консультацій телефонним зв’язком, а також – для  збереження документів, справ, журналів, розміщення архіву.

Саме у  цій частині розміщено обладнання для виготовлення ID-паспортів та закордонних паспортів, придбане  за 400 тис. грн.

                       Що зроблено для ремонту комунальних доріг

З інформації, отриманої в Славській селищній раді, дізнався, що коштом Славської ОТГ  вже відремонтовано 15 км комунальних доріг, із них 13 км – в цьому році. На загальну суму понад 4,4 млн грн.

Без добрих доріг говорити про розвиток ОТГ як туристичного центру – марна справа. Тому для громади кожна відремонтована вулиця, на які зо 20 останніх років ніхто не звертав уваги, це неабиякий здобуток. Отже вже відремонтовано понад 10 вулиць у самому Славську. А також мешканці сіл Грабовець, Хащованя, Верхня Рожанка, Нижня Рожанка, Ялинкувате, що входять до складу ОТГ, побачили давно небачене – дорожню техніку і новенький асфальт на дорогах.

Як у Славську на Львівщині народжується українське диво

При цьому пріоритетність ремонту шляхів формують з огляду на кількість населення і стан, в якому перебуває дорога. Скажімо, дивляться чи зможе по тій чи іншій дорозі доїхати швидка допомога.

Поміж інших реалізованих проектів ремонти доріг загального користування: Славське – Верхня Рожанка, 4,7 км, співфінансування ОТГ у розмірі 5,4 млн грн,  Тухля – Либохора 1 км, співфінансування  у розмірі 2 млн грн.

Або такий приклад. Цього року у селі Либохора (також входить до ОТГ) було реалізовано проекти з капітального ремонту двох комунальних доріг – вул. Лесі Українки та Т. Шевченка. Річ у тому, що вулиця Лесі Українки веде до церкви, а вулиця Тараса Шевченка – до школи, тобто важливість такого проекту очевидна.

Як у Славську на Львівщині народжується українське диво

У  центрі Славська на вулиці Шевченка натрапляю на підпірну стінку – берегоукріплюючу  споруду, яка вже стала окрасою та символом центральної частини селища. Особливо на фоні нової дороги.

Цей доволі масштабний проект, як розповіли місцеві жителі, славській громаді вдалося втілити в 2018 році. Для  будівництва підпірної стінки з бюджету Славської ОТГ було виділено понад 4 млн грн. Проект видався дороговартісним, однак це було одним із найнагальніших питань громади.

                    Що думають про зміни в Славському вчителі

Із вчителькою зарубіжної літератури Славської загальноосвітньої школи Лілією Пушкар ми розмовляємо в приміщенні учительської. До розмови час від часу зі своїми коментарями долучаються її колеги.  Якщо підсумувати почуте, то колективний загальний висновок буде таким. Славська ОТГ справді почала розвиватися після появи інвестора, оскільки у місцевої влади  нарешті з’явились гроші.

На що звертають увагу місцеві мешканці насамперед? Знову ж таки на дороги, які тепер почали активно та системно ремонтувати. На мережу сучасного вуличного освітлення, яка сьогодні розбудовується у Славську.

Нарешті в ОТГ почали ремонтувати і навіть будувати об’єкти соціальної інфраструктури. Зокрема, торік відкрили нову школу у Верхній Рожанці, збудовано кільканадцять дитячих і спортивних майданчиків у різних селах, облаштовано пункт екстреної меддопомоги на базі Славської лікарні, розпочато будівництво повноцінної амбулаторії в селі Волосянка, облаштовано пішохідні та велосипедні доріжки.

Як у Славську на Львівщині народжується українське диво

«Якщо говорити конкретно про нашу школу, то коштом громади нарешті було придбано інтерактивне обладнання  і у нас з’явився Інтернет, був здійснений капітальний ремонт кількох класів, учителі почали отримувати премії», – розповіла Лілія Пушкар.

Також учителі розповіли, що коли до селищної ради з проханням про матеріальну допомогу звертаються жителі, які, скажімо, важко хворіють і яким потрібна невідкладна операція, то така підтримка завжди надається.

«Особисто мені відомо про кілька таких випадків, коли хворим людям була надана дуже суттєва матеріальна допомога», – розповіла Лілія Пушкар.

Як у Славську на Львівщині народжується українське диво

Більше того, турбота про пенсіонерів, інвалідів, дітей з неблагополучних сімей у Славській ОТГ організована на системні й професійні основі. Для цих цілей створено комунальне підприємство «Соціальні гарантії» та Служба у справах дітей. Вони фінансуються винятково за рахунок ОТГ.

Прощаючись зі Славськом, подумалось, що нині це містечко нагадує великий будівельний майданчик. Ось вкладають бруківку на майбутній велодоріжці, в іншому місці укріплюють берег річки, в лікарні – міняють вікна, то тут, то там виблискують яскравими барвами дитячі та спортивні майданчики. Ясно, що за два роки було неможливо порозв’язувати безліч проблем, які нагромаджувались десятиліттями. У планах – збудувати нові мережі водопостачання та каналізування міста, а також – сучасні очисні споруди. Однак, якщо нинішній темп змін збережеться, то через рік-два туристи, які були у Славську років 5 тому, його просто не впізнають.

1 коментар

  1. От вам і результат Порошенківської Децентралізації, яку хоче скасувати преЗедент і його “Слуга народа”.

Залишити відповідь