Як у Садового знову “забили” на Грибовичі

0
1489

На Львівщині проведуть позачергове розслідування якості робіт із будівництва дамби на Грибовицькому сміттєзвалищі. Оскільки жодних документів про погодження будівництва так ніхто і не бачив, у Львівській ОДА знову скликали засідання обласної комісії ТЕБ і НС, щоб заслухати представників Львівської міської ради. Ті ж одразу знайшли крайніх. На всякий випадок. Про це пише Депо.Львів.

Під час засідання обласної комісії було “гаряче”. На неї прийшов заступник Львівського міського голови Сергій Бабак, який зараз віддувається за Садового з усіх болючих питань міста. Він відповідає і за маршрутки, і за будівництво доріг у місті, яке затягується, і знає усе про вивіз сміття (яким уже не займається), і саме він відповідає і за стан справ на Грибовицькому сміттєзвалищі. І це пряма і безпосередня відповідальність саме Львівської міської ради, адже Грибовицьке сміттєзвалище належить Львівському комунальному підприємству “Збиранка”.

Дамба може прорвати будь-коли?

“Якщо, не дай Боже, знову щось станеться, Сергій Богданович, ви будете особисто за це відповідати”, – заявив голова Львівської ОДА Олег Синютка. Губернатор каже, що міська рада досі не виконала приписи попереднього засідання обласної техногенної комісії, тож повинна цілодобово молитись, щоб трагедія у Грибовичах не повторилась.

А підстави для цього є. Під час засідання продемонстрували фотографії, зроблені учасниками спеціальної комісії, на яких чітко видно, що дамба у Грибовичах має тріщини і побудована неякісно. Цю комісію, нагадую, утворили після того, як керівництво “Збиранки” не пропустило працівників Державної екологічної інспекції у Львівській області для проведення перевірки на територію сміттєзвалища.

Очільник інспекції, учасник АТО Микола Маланич каже, що зробили це під абсолютно видуманим приводом, мовляв, на сайті інспекції не було повідомлено про проведення такої перевірки. Маланич ж наголошує, що згідно із законодавством, інспектори зобов’язані оприлюднювати тільки дати проведення планових перевірок, а позапланові можуть відбуватись будь-коли.

За такий недопуск “на горіхи” від Синютки отримала керуюча справами виконавчого комітету Львівської міськради Марта Литвинюк. “Я сподіваюсь, що більше таких ганебних фактів недопуску державних інспекторів на територію ЛКП не буде”, – сказав Синютка до Литвинюк. Та ж традиційно заявила, що досконало не володіє ситуацією і розбереться у цьому питанні.

Відтак, усі питання і обговорювали під час засідання обласної комісії ТЕБ і НС, а сільський голова Малехова відкинув будь-які звинувачення Бабака і наголосив, що місцеві депутати готові розглядати будь-які питання під час сесії сільської ради, що і буде зроблено.

“Оскільки у актах обстеження встановили невиконання рішення комісії ТЕБ і НС, Державній архітектурно-будівельній інспекції доручили провести позачергове розслідування стосовно виконання та якості робіт дамби на основному відстійнику інфільтратів“, – йдеться у рішення обласної комісії ТЕБ і НС.

Директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Микола Гречаник на брифінгу уточнив, що перевірка триватиме протягом місяця, після чого знову відбудеться засідання обласної комісії.

“На сьогоднішній день стан існуючої дамби, швидше всього не відповідає існуючим будівельним нормам. Чітко спостерігається відшаровування кромки дамби, тріщини, просочування інфільтрату”, – сказав він.

Також Руслан Гречаник наголосив, що дамба збудована без спеціальних технічних матеріалів.

“Рішенням сьогоднішньої комісії Львівську міську раду зобов’язали невідкладно завершити всі протиаварійні відновлювальні роботи з метою недопущення екологічного лиха. Окрім того, у зв’язку із невиконанням рішень комісії ТЕБ і НС, на сьогоднішньому засіданні комісії доручили передати матеріали у правоохоронні органи для проведення перевірки. Правоохоронні органи із залученням відповідних компетентних структур також перевірять використання усіх відповідних спеціальних технічних матеріалів, які передбачені для будівництва дамби”, – повідомив Гречаник.

Як з козла молока

“На вас лежить відповідальність за недопущення екологічного лиха у Грибовичах. Саме ви будете відповідати, якщо, не дай Боже, щось там трапиться”, – наголосив Бабаку голова Львівської ОДА Олег Синютка.

Очільник області наголошує, що не можна допустити прориву дамби після підвищення температурних показників.

“Якщо і далі буде неналежне виконання робіт і станеться прорив дамби – я вас попереджував”, – додав Синютка і попросив занести це у протокол. Проте заступник мера Львова відповів, що “усі будуть відповідати у межах своїх повноважень”. Про те, що у Грибовичах загинули троє рятувальників і ще один зник безвісти й згодом його також визнали загиблим – у Садового уже і не згадують.

“Ми дамо відповідь по кожному пункту, буквально по кожному, із посиланням на закон”, – сказав Бабак, коментуючи те, що рішення попередньої обласної комісії ТЕБ і НС не виконано.

Сільський голова Малехова додає також, що йдеться про необхідність збереження санітарно-захисної зони, яка і так зменшена. Він наголошує, що потрібно це зробити на час проведення рекультивації полігону.

Головний еколог області Микола Маланич апелює, що 95 % усіх приписів щодо Грибовицького сміттєзвалище не виконано.

“Директор “Збиранки” ухилявся виконувати приписи і не допускав екологів для проведення перевірки. З цього ми можемо зробити висновок, що там нічого насправді не зроблено. Також не виконується доручення віце-прем’єра Кістіона”, – каже він.

“Я не хочу навіть думати про те, що може бути, якщо цю дамбу прорве. А це дуже і дуже можливо. Дві ночі рятувальники горнули дамбу і вона вже стоїть два роки. За дві ночі зробили те, що треба було робити роками і насправді невідомо, скільки ще дамба може простояти”, – сказав Синютка.

Уже після засідання директор департаменту екології Руслан Гречаник розповів, що робоча група обстежували стан інфільтратів на Грибовицькому сміттєзвалищі 2 і 5 лютого. “Ми комісійно обстежили територію сміттєзвалища. Стан існуючої дамби, яку, за даними міської ради Львова, збудовано на 85%, не відповідає будівельним нормам, на ній є тріщини, про що складений відповідний акт. Також із сміттєзвалища витікають інфільтрати. Зараз будемо проводити додаткове обстеження, яке триватиме місяць”, – повідомив Гречаник.

Він також додав, що “є робочий проект будівництва дамби, якого ніхто не бачив, і згідно із ним, за даними ЛМР, ця дамба побудована на 85%”.

“Але робочого проекту ніхто не бачив”, – наголосив Гречаник.

Микола Маланич додає, що інспектори уже відібрали 9 проб із Грибовицького сміттєзвалища й Державна екологічна інспекція після проведення експертиз буде нараховувати відповідні збитки.

“За даними міської ради Львова, на будівництво дамби витрачено 12 млн грн. Доцільність витрачання цих коштів ми також перевіримо”, – додав Гречаник.

Після засідання комісії до журналістів підійшов і заступник мера Львова Сергій Бабак, який заявив, що робочий проект презентували у Львівській ОДА і йому дуже дивно чути інформацію про те, що його “ніхто не бачив”.

“Дамба має 9 метрів висоти і 12 метрів довжини”, – сказав Бабак.

На запитання журналістів, чи не бачить він небезпеки у тому, що дамба може не витримати і “прорвати”, Бабак відповів: “Я не фахівець, щоб бачити чи не бачити небезпеку”.

Він також додав, що “це складний технологічний об’єкт” і вкотре “наїхав” на місцевих мешканців села Малехова: “Вони там усі активісти і політики, нічого не дозволяють роботи, тільки після візиту Гройсмана і Кістіона трохи поступились”, – сказав Бабак, забувши, що місцеві просто не вірять у обіцянки Садового.

Замість висновку

Тим часом, учора активісти разом із місцевими мешканцями та поліцією вкотре припинили незаконний, відбір гудронів на озері №2, що знаходиться в зоні Грибовицького сміттєзвалища.

“Знімальна група програми “Контролер” під керівництвом журналіста-розслідувача Ярослава Куца приїхала відзняти матеріал про проблеми зони Грибовицького сміттєзвалища і гудронних озер зокрема.
Всі присутні відчули різкий запах аміаку. Одразу. Як тільки наблизились до озера. Ймовірно його використовували для нейтралізації сірчаної кислоти. Працівники малого підприємства ТзОВ “Дослідне виробництво” саме відбирали кислі гудрони з озера. Без ліцензій і відповідних дозвільних документів на роботу із відходами другого класу небезпеки після радіоактивних елементів”, – повідомив Жовківський депутат Ігор Муравський.

Слідчо-оперативна група Жовківського відділення поліції, що прибула за викликом, припинила незаконний видобуток кислих гудронів. Представники поліції опечатали підсобні приміщення та котельні. Автомобіль КРАЗ, частково наповнений розігрітими кислими гудронами, відправили на штрафний майданчик. Із працівниками підприємства провели слідчі дії.

….Щоб усі знову не дожартувались… Нагадаємо, Грибовицьке сміттєзвалище уже забрало чотири людських життя.

Leave a Reply