Як у Львові знищують “Шевченківський гай”

0
1498

У Шевченківському гаю нищаться пам’ятки архітектури, зникає культура та історія українського народу. Натомість мер міста Андрій Садовий пропагує ідею створення візит-центру з туалетами та кафе, займається земельними оборудками. Невдовзі такі дії під патронатом міської влади призведуть до повного знищення пам’яток архітектури та історії українського народу, а на його місці замість дерев постане черговий житловий комплекс. Про це пише Леополіс.

Як стверджує екс-директор Музею народної архітектури та побуту «Шевченківський гай» Борис Рибак  за останніх 20 років 60% об’єктів – знищено. Близько 40% об’єктів стоять без даху, крокви падають, прогнивають стелі і знищується підлога.

Борис Рибак звертає увагу на те, що об’єкти знаходяться в жалюгідному стані. Приміром школа, яка водночас є хатою священика-учителя, що розміщена в музеї біля центральної церкви, привезеної із с. Кривки. Об’єкт на сьогодні є розбитим. Позаду знаходиться школа покрита рубероїдом, а дах протікає.

За його словами, сумна доля спіткала не лише експозицію регіону «Львівщина», де згинуло 5 об’єктів. «В занепаді «Гуцульщина». Згоріла гражда, кузня, яку не відновили, колиби надали під невідомі об’єкти. Накрита рубероїдом сироварня. Єдине, що лишилося, – це яворівська хата і гражда. І це із 17 об’єктів, які були в цій етнозоні», – сказав Борис Рибак в коментарі виданню Гал-інфо.

«Волині і Полісся немає взагалі. Був один вітряк і то його розібрали. Тепер лежить під плотом. Усі п’ять об’єктів «Закарпаття» протікають. «Лемківщина» – два об’єкти лежать накриті базарними палатками. «Бойківщина» зникла, згоріла і пропала. От і весь музей», – наголошує екс-директор.

Натомість головна ідея Львівської міської ради щодо розвитку музею, не збереження пам’яток, не реставрація або будівництво фондосховища. Львівська міська рада планує збудувати «візит-центр» витративши на нього 18,304 млн грн.

Адміністративна будівля займатиме територію, площею тисячу квадратних метрів і буде розрахована на 400 людей. «Також плануємо будівництво паркінгу. Відтак планується, що біля нового входу облаштуємо 70 паркомісць», – розповідає Роман Назаровець, директор музею.

Новий візит-центр буде умовно розподілений на п’ять зон:

Перша зона – інформаційна. Вона передбачає скляну кімнату, де розташовуватиметься інформаційний пункт, м’які дивани для відвідувачів тощо. Це буде місце, де можна отримати вхідний квиток та всю необхідну інформацію про Музей.

Друга зона – сфера послуг. Там розміщуватимуться 16 туалетів. Проектом передбачили і вбиральню для людей з інвалідністю.

Третя зона – кафе на 80 осіб. У зоні швидкого харчування облаштують кафе, де можна швидко перекусити. «Ми орієнтувалися також на групи людей, які приїжджають до нас на екскурсію з інших міст. Ми хотіли створити умови, аби вони могли швидко перекусити. До цієї зони ще додамо два літні майданчики: один із них – на даху, інший – перед входом (щоб можна будо скористатися послугами кафе навіть тоді, коли сам Музей не працює», – каже Роман Назаровець.

Четверта зона – навчальна. Це буде конференц-зал на 150 кв м, який трансформуватиметься у три різні простори, де можна буде проводити майстер-класи, конференції тощо.

П’ята зона – виставкова. Тут буде простір для експозицій, де експонуватимуть предмети із фондів Шевченківського гаю, яких наразі є 21 600.

Втім будівництво візит-центру викликає обурення у громадськості. «Це повна профанація. Треба думати про те, на що люди будуть дивитися? На руїни? Сьогодні із 126 об’єктів, які я залишив, 30 вже повністю зникли. Вони частково погоріли, дахи попадали», – зазначає екс-директор Борис Рибак.

Разом із тим іще більшою аферою, пов’язаною з музеєм «Шевченківський гай», є те, що місто нахабно забрало від музею майже 15 га землі. Так ухвалою сесії Львівської міської ради від 30.12.2015 № 68 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання Музею народної архітектури та побуту у Львові земельної ділянки для збереження та використання пам’ятки природи місцевого значення «Шевченківський гай» передано у постійне користування Музею народної архітектури та побуту у Львові земельну ділянку площею 36,5320 га. Тобто площа зменшилась із попередніх 48,9 га до 36,5 га.

Натомість міська рада переконує, що начебто передала цю землю на баланс парку «Знесіння».

Начальник управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин, в.о. директора департаменту містобудування Сергій Коровайник підтвердив, що Шевченківський гай оточує парк «Знесіння».  За його словами, тому кудись ще, ніж до парку «Знесіння», 15 га землі не могли відійти.

«Мені важко говорити за 2001 рік, коли робили документацію гаю, але підозрюю, що була така ситуація: Шевченківський гай має свою огорожу, і його межі заміряли по ній. Можливо, це (15 га, – ред.) були залісені території, тому вони відійшли парку. Однак категорія тих земель не змінилися. Вони залишилися землями історико-культурного призначення», – заявив чиновник.

Він наголосив, що 15 га землі, про які йдеться, не передадуть іншому користувачеві під будівництво. Вона залишиться у складі парку як зелена зона.

Втім в парку «Знесіння»з незаконними будівництвами проблеми якраз таки є. З різноманітними будівництвами на території парку «Знесіння» пов’язана не одна судова тяжба.  Відтак не виключено, що ті гектари земель, котрі забрали в «Шевченківського гаю» невдовзі перетворяться на будівельний майданчик, а зелена зона зникне з карти міста.

Залишити відповідь