Як поляки на Львівщині вшанували «жертв УПА та дивізії «Галичина»

1
2041
Як поляки на Львівщині вшанували «жертв УПА та дивізії «Галичина»
Як поляки на Львівщині вшанували «жертв УПА та дивізії «Галичина»

У Бродівському районі Львівської області у неділю, 24 лютого, польська делегація та представники місцевої влади Львівщини вшанували жителів села Гута Пеняцька, яких було вбито у Другій світовій війні. Про це пише Вголос.

Так, римо-католицькі, греко-католицькі та православні священики спільно відслужили службу за загиблими під час німецької військової операції. Близько сотні поляків на чолі з держсекретарем канцелярії Президента Республіки Польща Анджея Дуди Адамом Квятковським прибули у на поминальну акцію. Були присутні також і члени польського товариства «Гута Пеняцька».

Представники римо-католицької церкви попередили, що їхня акція не має політичного підґрунтя, їхньою метою є молитва. Проте з боку польської делегації не обійшлось без звинувачень українців у «вбивствах людей тільки через те, що вони були поляками».

Як поляки на Львівщині вшанували «жертв УПА та дивізії «Галичина»
Як поляки на Львівщині вшанували «жертв УПА та дивізії «Галичина»
Як поляки на Львівщині вшанували «жертв УПА та дивізії «Галичина»
Як поляки на Львівщині вшанували «жертв УПА та дивізії «Галичина»

Під час вшанування поляків міністр Адам Квятковський зачитав листа від президента Польщі Анджея Дуди, в якому йшлося про те, що «у 1944 році від рук спільників нацистів загинули жінки, чоловіки, старці та діти». Він уточнив, що «беззбройні поляки стикнулись із озброєними військовими». У листі Дуди також йшлося про те, що вбивали «беззбройних поляків члени дивізії «Галичина» та УПА, які орудували на Волині, Подолі та львівських землях». Наголошувалось, що «українські націоналісти перетворили у попіл польські села, костьоли та вбили тисячі поляків через те, що їхньою єдиною провиною була польська мова та вірність традиціям та Вітчизні». У листі Дуди резюмувалось, що людей було знищено «тільки через те, що вони були поляками».

На заході був присутній і голова Львівської ОДА Олег Синютка. Він зазначив, що винними у вбивствах у Гуті Пеняцькій є «нацизм та комунізм», а український народ не причетний до того, що сталось.

«Мені дуже прикро, що через 75 років звучать звинувачення у сторону українців. Вини нашого народу у цьому немає. Якщо є вина певних людей у тій трагедії, яка сталася у Гуті Пеняцькій, то я би дуже просив, щоб завжди слідували тим словам, які проголосили владики наших християнських церков – католицької , греко-католицької та православної: «Прощаємо і просимо прощення». Ця формула є найкращою, щоб пам’ятати про ті сторінки історії, які були», – сказав Олег Синютка.

Представниця польського товариства «Гута Пеняцька» Малгожата Госньовська-Кола заявила, що її мати народилась у Гуті Пеняцькій та тут були вбиті її родичі. Вона додала, що «поляки приїжджають сюди, бо це – їхній християнський та патріотичний обов’язок». Представниця польського товариства повторила, що людей у Гуті Пеняцькій вбили через те, що «вони були поляками», додавши, що «потрібно просити українців, щоб вони дбали про польські могили так, як дбають про українські у Польщі». Також Малгожата Госньовська заявила, що українська влада повинна дозволити встановлювати полякам свої пам’ятники, бо це «християнський обов’язок». Вона додала, що «Польща не забуває про такі місця, як Гута Пеняцька».

Поруч із місцем вшанування жертв Другої світової війни розмістили стенд, де трьома мовами – українською, англійською та польською йшлось про правдиву історію знищення Гути Пеняцької:

«За словами старожилів, у часи Другої світової війни у Гуті Пеняцькій було організовано добре озброєну польську боївку, яка здійснювала напади на українців із довколишніх сіл. Зокрема, добре відомими є факти жорстокого вбивства директора Ясенівської школи Івана Вавріна та його дружини, а також пароха з Ясенова отця Мартина Балюти. На початку 1944 року Гута Пеняцька стала базою і для червоних партизанів, які орудували у цій місцевості. У лютому 1944 року після чергових диверсійних акцій, які здійснили польські бойовики разом з червоними партизанами, німецьке командування надіслало розвідувальний патруль у терени поблизу Гути Пеняцької. Двоє німецьких військовослужбовців були захоплені польськими бойовиками та жорстоко закатовані. Німецькі нацисти спланували відплатну каральну акцію. 28 лютого 1944 року німецькі підрозділи зайшли у село та спалили хати разом з тими цивільними мешканцями, які не встигли чи не захотіли покидати рідні домівки. Варто наголосити, що довідавшись про каральну акцію червоні партизани та члени польської боївки покинули село, залишивши цивільних мешканців напризволяще. Станом на сьогодні невідома достеменна кількість загиблих і закатованих німецькими нацистами мешканців Гути Пеняцької, а також точне місце знаходження могил, у яких вони були поховані. Для визначення реальної цифри загиблих, необхідно провести пошуково-археологічні дослідження».

Додамо, що у 2005 році на місці, де колись було село Гута Пеняцька, відбулось відкриття реконструйованого пам’ятника, на якому вказано, що в селі були закатовані понад тисяча поляків. У лютому 2017 р. цей пам’ятник було підірвано, а згодом відновлено коштами української громади.

Поруч із меморіалом закатованим полякам, який встановлений за кошти України, знаходиться пам’ятник українським жертвам окупаційних режимів. Їх вшанувала лише українська делегація, тоді як поляки, традиційно, проігнорували.

Прикметно, що поляків до знищеної Гути Пеняцької у неділю, 24 лютого, довозили на возах місцеві жителі села Жарків Бродівського району. За неофіційною інформацією, вартість такої послуги становила 200 гривень.

Охорону громадського порядку під час поминальних заходів у Гуті Пеняцькій здійснювало кілька сотень працівників Національної поліції та вибухотехніки. Провокацій не допустила Служба безпеки України.

Нагадаємо, що уряд Польщі раніше жорстко розкритикував слова українського посла Андрія Дещиці щодо необхідності відновлення знищених українських пам’ятників на території Польщі.

1 листопада 2018 року в Польщі знищили могили українського священика та його родини. А у 2017 році польські шовіністи зруйнували пам’ятник воїнам УПА, під яким виявили людські останки.

1 коментар

  1. ці пшеки вже набридли. а німцям або москалям вони претензії часто пред”являють за вбивства поляків і захоплення території ?

Залишити відповідь