Віталій Загайний: «Відмінність «Форумів вільних місцевих політиків» від подібних заходів, які проводять інші громадські організації, – їхня дієвість!»

0
1261

Про це, під час спілкування із журналістами, підсумовуючи попередній 2017 рік, заявив голова правління «Центру громадянських ініціатив – ЦеГрІн» Віталій Загайний».

«2017 рік був надзвичайно насиченим, – зазначив керманич ЦеГрІн, – проте центральними подіями в діяльності нашої організації стали чотири Форуми Мережі вільних місцевих політиків, які були організовані щоквартально в різних обласних центрах України за підтримки німецького Фонду імені Фрідріха Науманна.

Кожен із Форумів був присвячений актуальній темі розвитку місцевого самоврядування та формуванню громадянського суспільства. У березні минулого року учасники 11-го Форуму Мережі вільних місцевих політиків, що відбувався у Дніпрі, обговорювали питання електронного врядування. У червні в Тернополі на 12-му Форумі МВМП – вивчали болюче питання функціонування та реформування комунальних підприємств у томі числі ЖЕКів, наглядових рад у КП та участі в них громадськості тощо. Наприкінці вересня, у Миколаєві учасники 13-го Форуму розглядали питання реалізації молодіжної політики на регіональному та місцевому рівнях. Та завершився рік – проведенням 14 Форуму Мережі у Харкові, де молоді місцеві політики зі всієї України ознайомлювались із новелами в освітянській царині, зокрема,  розбиралися з новою практикою надання освітніх послуг та фінансовою і управлінською участю органів місцевого самоврядування, створенням та роботою опорних шкіл, висловлювали своє бачення та пропозиції щодо управління батьківськими коштами, формування відкритих бюджетів шкіл тощо.

Підсумком роботи кожного з Форумів стала підготовка резолюцій, які  були надіслані до Верховної Ради України, Кабінету міністрів та окремих міністерств, Асоціації органів місцевого самоврядування. Підготовлені та надіслані резолюції, отримані на них відповіді є свідченням дієвості учасників Форумів, таким чином ми формуємо свій внесок покращення України. Власне, підготовка Резолюцій, скерування їх до відповідних органів, змістовні відповіді на них та їх популяризація, разом з прикладами застосування набутих знань і численним запровадженням конкретних суспільних механізмів учасниками Форумів після повернення у свої громади – і є свідченням дієвості Форумів, – переконаний голова правління ЦеГрІн Віталій Загайний.

Виконавчий директор ЦеГрІн Анатолій Шалаєв зробив аналіз отриманих відповідей.

Стосовно розвитку електронного врядування в Україні, чому був присвячений березневий Форум МВМП у 2017 році – ми надсилали тексти наших Резолюцій з відповідними рекомендаціями до Адміністрації Президента України, до профільного Держагенства з питань електронного врядування. Приємно, що напрацювання Форуму, зокрема, стосовно «механізму для впровадження електронного голосування, електронного виборчого процесу, електронних референдумів та електронних плебісцитів» були взяті Держагенством до уваги, а відповідний «проект акта внесено на розгляд Уряду», про що поінформував голова Державного Агентства з питань електронного врядування Олександр Риженко (лист №1/06-1-1432 від 02.10.2017 року).

Стосовно напрацювань в галузі комунального господарства – матеріали Резолюції 12-го Форуму Мережі вільних місцевих політиків були скеровані до профільного комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування та житлово-комунального господарства України. Перший заступник голови цього комітету – Дмитро Андрієвський у своїй відповіді на адресу ЦеГрІн погодився з нашою тезою щодо необхідності «внесення змін до деяких законодавчих актів України в частині розділення понять «управління» та «обслуговування» житла, стимулювання органів місцевого самоврядування щодо проведення інвентаризації та оцінки комунального майна з опубліченням даної інформації» (лист № 04-12/11-796 від 25.10.2017 р.) та скерував звернення Комітету Верховної Ради до Секретаріату Кабінету Міністрів України.

Резолюція 13-го Форуму МВМП, стосовно реалізації «Молодіжної політики на регіональному рівні», була розглянута Міністерством сім’ї та молоді України.  Заступник міністра міністерства молоді та спорту Олександр Ярема запевнив (лист №8910/3.1.від 13.11.2017р.), що Міністерство підтримує ініціативу ЦеГрІн щодо підтримки проекту «Розвиток демократії та результативного діалогу між організаціями громадянського суспільства та органами влади в Україні за широкої участі громадян» та «підтримує ідею його проведення і готове надати інформаційну та організаційну підтримку…». Також, питання про діяльність молодіжних центрів в Україні та про експертні ради при цих центрах, які обговорювали учасники вересневого 13-го Форуму МВМП у Миколаєві знайшло своє відображення у затверджених 20 грудня минулого року Урядом типових положеннях “Про молодіжний центр” та “Про експертну раду при молодіжному центрі”.

Резолюції «освітянського» 14-го Форуму, який наприкінці минулого року відбувся у Харкові, вже пройшли відповідне онлайн обговорення та скеровані до Міністерства освіти і науки України, Асоціації міст України та Асоціації об’єднаних територіальних громад.

В ухваленій Резолюції цього Форуму МВМП йдеться про популяризацію досвіду Херсонської міської ради, щодо впровадження єдиної системи відкритих бюджетів шкіл «OPENSCHOOL.IN.UA», поширення кращих практик з надання освітніх послуг органам місцевого самоврядування, стимулювання прийняття територіальними громадами програм орієнтованих на розвиток та саморозвиток вчителів та розвиток батьківського самоврядування, перехід на контрактну форму роботи директорів та обов’язкову сертифікацію педагогічних працівників комунальних закладів освіти, розширення функцій опорних шкіл шляхом створення в них освітніх центрів для дорослих тощо.

Впевнено дивимося у майбутнє, яке вторимо спільними зусиллями.

Для довідки:

Мережа Вільних Місцевих Політиків (далі — МВМП) – спільний проект представництва Фонду Науманна в Україні та Центру громадянських ініціатив започаткований у 2014 році для посилення впливу на формування порядку денного української регіональної та місцевої політики з боку активних громадських активістів, місцевих журналістів, депутатів та службовців місцевих рад через сприяння їх професійному зростанню та виробленню спільних позицій для дієвого розв’язання місцевих проблем. До організації роботи та заходів Мережі залучені кращі українські та закордонні фахівці з питань місцевого та регіонального розвитку, управління проектною діяльністю, роботі в громадах та застосуванню соціальних технологій, різних галузевих тем, депутати Парламенту і місцевих рад поточного й попередніх скликань.

Залишити відповідь