У Львові у соцмережах проходить флешмоб проти демонтажу пам’ятника сину Моцарта

0
966
У Львові відкрили скульптуру Франца Ксавера Моцарта, фото ЛМР

У соцмережах з ініціативи диригентки Оксани Линів проходить флешмоб проти демонтажу пам’ятника Ксаверу Моцарту на площі Маланюка у Львові.

Петицію про демонтаж скульптури депутати міськради мають розглянути 25 листопада під час сесії.

Як повідомляє Укрінформ, акція почалася з допису Линів у Фейсбуці, пише Кулемет.

“За збереження скульптури Ф.К.Моцарта на площі Маланюка вже висловилися десятки митців та спеціалістів України та цілого світу, і я вірю, що середньовічна розправа над сучасним арт-об’єктом не відбудеться, a здоровий глузд і прогресивна думка лідерів нашого суспільства переможуть”, – написала Линів.

За кілька годин на підтримку позиції Линів свої відгуки написали близько пів сотні діячів культури з України та цілого світу. На захист пам’ятника висловилися такі відомі українські діячі, як художник Лев Скоп, художник та галерист Павло Гудімов, етногурт «ДахаБраха», письменник, автор роману-бестселлера “Моцарт із Лемберга” Богдан Коломійчук, перекладач, поет, літературознавець, віце-президент Українського ПЕН Остап Сливинський, поетеса, головна редакторка і співзасновниця «Видавництва Старого Лева» Мар’яна Савка та інші. Зокрема український письменник Сергій Жадан зазначив, що сучасне мистецтво в сучасному місті, має свідчити й про час, в якому воно твориться.

«Мені здається, цей мистецький об’єкт є ще одним маркером Львова модерного, сучасного, незакостенілого, тому дискусії довкола цієї скульптури є так чи інакше дискусіями між чимось новим, нестандартним з одного боку, і таким, що не потребує жодних змін – з іншого. Певен, що світ рухають уперед саме зміни, виклики та експерименти”, – додав Жадан.

Серед міжнародних експертів свої відгуки залишили представники мистецького середовища США, Франції, Німеччини, Латвії, Естонії та звичайно, Австрії.

Президент Міжнародної Фундації Моцартеум у Зальцбурзі Йоханес Хонсіг-Ерленбург, які виступили співініціаторами спорудження у Львові скульптури Моцарту-сину зазначає, що вони з жахом сприйняли новину про можливість демонтажу.

«Ви можете відчути мій жах, коли я дізнався, що рішення про намір прибрати цей твір мистецтва має бути прийняте цього четверга. Зрештою, ця скульптура є чудовим аналогом всесвітньо визнаної статуї Моцарта роботи Маркуса Люперца і, таким чином, створює міцний зв’язок із містом Зальцбургом та Фондом Моцартеум. Незважаючи на те, що ця робота спочатку підігрівала емоції своєю сучасною інтерпретацією В. А. Моцарта, зараз вона є одним з найбільш відвідуваних пам’яток Зальцбурга і приваблює відвідувачів, які люблять мистецтво з усього світу. Тому від імені Міжнародного фонду Моцартеума я виступаю проти демонтажу пам’ятника. Ця пам’ятка в її нинішньому вигляді є ознакою відкритості та пов’язаності мистецтва», – зазначив Хонсіг-Ерленбург.

Як повідомляв Укрінформ, пам’ятник Францу Ксаверу Моцарту – сину великого композитора Вольфганга Амадея Моцарта урочисто відкрили у Львові 26 серпня. Він не просто викликав жваві дискусії серед львівської культурної та історичної спільноти, а й спонукав містян звернутися до міськради з петицією про його демонтаж, яку подала мистецвознавиця Наталія Криничанка. Електронне звернення за кілька днів набрало 500 голосів.

Скульптуру Моцарту-молодшому встановили у межах Міжнародного фестивалю класичної музики LvivMozArt, який уп’яте пройшов у Львові. Це подарунок місту від Міжнародної фундації «Моцартеум» у Зальцбурзі, Австрія. Ініціатором та натхненницею проєкту стала всесвітньо відома диригентка, засновниця LvivMozArt Оксана Линів, а автором – австрійський митець Себастьян Швайкерт.

Залишити відповідь