У Львові розробляють українську вакцину від коронавірусу (ФОТО, ВІДЕО)

0
875

Львівські науковці розробляють першу українську вакцину від COVID-19. Роботу над вакциною вони розпочали ще минулоріч, після того як отримали ґрант від Національного фонду наукових досліджень.

Про це Суспільному розповів директор Інституту біології клітини НАН України у Львові, академік Андрій Сибірний, пише Кулемет.

Над створенням вакцини від коронавірусу львівські науковці працюють у лабораторії Інституту біології клітини НАН України. Для створення білкової вакцини використовують дріжджі.

“Це є дріжджі – вихідний штам. Це той штам, який ми хочемо змусити утворювати білки. Їх ми будемо в подальшому використовувати для розробки вакцини. Тобто ми його генетично модифікуємо і після того він буде утворювати білки, які він ще зараз не здатний утворювати”, — каже інженерка відділу молекулярної генетики та біотехнологій Анастасія Зазуля.

За схожим принципом працюють закордонні вакцини.

“Такі вакцини, от Новавакс, вона теж білкова вакцина. Це так само білок коронавірусу, але синтезується він не в дріжджах, а в клітинах комах”, — каже професор Андрій Сибірний.

Львівські науковці вирішили працювати з дріжджами, оскільки вже мають позитивний досвід роботи з ними. Вони роблять вітаміни і антибіотики на дріжджах.

“Я маю досвід позитивної роботи створення вакцини від гепатиту В на дріжджах. Це була робота на замовлення Національної академії медичних наук десь 10 років тому. І ми маємо один з кращих продуцентів тієї вакцини серед усіх відомих продуцентів на дріжджах”, — каже Андрій Сибірний.

На сьогодні науковці пройшли початкові етапи у створенні вакцини від коронавірусу.

“Перші два етапи пройдені. Перший — це молекулу ДНК сконструювати, а другий — ввести її в дріжджі. Ну і подальші етапи – це буде аналіз продукту: чи продукується той білок, що нам потрібний, його очистка – це наступний етап. А останній — дія цього білка спочатку на мишах, а потім на інших лабораторних тваринах”, — каже наукова співробітниця відділу молекулярної генетики та біотехнологій Марта Семків.

Розробити вакцину від коронавірусу планують до кінця цього року, але після цього її потрібно буде ще випробувати.

“Ми отримаємо антиген і потім будемо аналізувати на лабораторних тваринах як він працює, чи він не викликає високої температури, чи, скажімо, якихось там побічних ефектів немає і чи він викликає імунну реакцію, бо найголовніше — це щоб була імунна реакція”, — каже Марта Семків.

Вірусні білки мають перевірити на лабораторних тваринах – трансгенних мишах, яких заражатимуть вірусом і вводитимуть їм вакцину. Наразі невідомо чи такі дослідження можна буде провести в Україні.

“Ось цей останній етап роботи напевно доведеться робити з нашими колегами в Польщі. Так ми попередньо домовилися. Я би хотів, щоб це була повністю українська вакцина, але так виглядає, що це буде міжнародна співпраця”, — додає Андрій Сибірний.

Під час розробки цієї вакцини у львівських науковців виникла ідея створити ще одну вакцину від коронавірусу — в формі таблетки.

“Ідея така, що білок буде на поверхні дріжджів. Дріжджі самі не будуть імуногенні, білок буде викликати імунну реакцію і можна буде створити таблетку, яка би містила ці дріжджі”, — каже Марта Семків.

Розробка вакцини у таблетці – це ідея для наступного проєкту. Наразі Інститут працює над трьома проєктами: розробкою вакцини від Covid-19, створенням нового антибіотика широкого спектру дії і розробкою біосенсорів.Торік Інститут біології клітини НАН України переміг в отриманні ґрантів від Національного фонду наукових досліджень. Зокрема, на розробку вакцини від коронавірусу львівські науковці отримали майже 10 мільйонів гривень.

Залишити відповідь