Скульптура Франца Ксавера Моцарта залишиться на площі Маланюка

0
568

Депутати Львівської міської ради не підтримали петиції про демонтаж скульптури Франца Ксавера Моцарта на площі Євгена Маланюка. Рішення не набрало потрібної кількості голосів, відтак скульптура залишиться на цій площі.

За словами головного архітектора Львова Антона Коломєйцева, насправді йдеться не про пам’ятник, як вказано в тексті петиції, а про алегоричну скульптуру, встановлену з ініціативи міжнародної фундації Моцартеум та диригентки, організаторки фестивалю LvivMozArt Оксани Линів.

«На думку багатьох мистецтвознавців та людей, які пов’язані зі сферою культури, ця скульптура доволі органічно виглядає в тому просторі. Я хочу також зазначити, що вона була встановлена з ініціативи організації Моцартеум та Оксани Линів, яка не перший рік влаштовує у місті знаний фестиваль класичної музики LvivMozArt. Скульптура розроблена австрійським скульптором і встановлена згідно з рішенням виконавчого комітету. До слова, до петиції, яку ми розглядаємо і яка збирала голоси 1,5 місяці, є зареєстрована додаткова петиція, яка за пів дня набрала аналогічну кількість голосів. Це свідчить про те, що львів’янам ця скульптура таки полюбилась», – зазначив начальник управління архітектури та урбаністики Антон Коломєйцев.

«Те, що мистецькі смаки городян не збігаються, є звичною реальністю європейських міст. Париж, Відень, Мюнхен і навіть Львів на початку ХХ ст. вже пережили подібні смакові колізії. Я шаную думку львів’ян, яким не подобається робота Себастьяна Швайкерта. Але міська рада не може бути істиною останньої інстанції, коли йдеться про мистецькі дискусії. Інакше Львів повернеться до радянської практики, яку ми вже давно засуджуємо. Демонтажем цієї скульптури міська рада засигналізувала б, що наше місто перебуває поза європейським культурним простором», – наголосив у своєму зверненні публіцист та почесний громадянин Львова Мирослав Маринович.

Як додав міський голова Львова Андрій Садовий, досі жодна скульптура у Львові не викликала таких дискусій серед громадськості. Відтак, подякував Раді за прийняте рішення.

«Радянська влада не визнавала сучасного мистецтва. Але саме сучасне мистецтво дає людині можливість розширювати горизонти власного мислення. Це безпрецедентне питання, тому що жоден монумент, жодна скульптура, жодна композиція не викликала таких дебатів у Львові. Воно вийшло в топ усіх дискусій. Хочу подякувати колегам-депутатам за мудрість. Я розумію ваш біль, тому що до вас звертаються виборці і ви змушені реагувати. Але мені приємно, що Львів показав сьогодні свою принциповість і чітку позицію підтримки сучасного мистецтва і здорового глузду», – відзначив Андрій Садовий.

Напередодні ініціаторка встановлення скульптури Оксана Линів записала відеозвернення для депутатів мерії Львова, в якому пояснила свою позицію щодо важливості цієї скульптури у нашому місті.

«Львів, а з ним і Україна – єдине місце Східної Європи, що історично пов’язане з видатною музичною династією Моцартів. Цього року, до 230-ліття з дня народження Франца Ксавера Моцарта, якого в світі називають львівським Моцартом, ми ініціювати створення сучасної скульптури, присвяченої йому. Вона є першою в світі скультурою, що присвячена цьому композитору. Вона – найбільш розпіарена і відома скульптура України і про неї дискутують далеко за межами країни.

Ця скульптура стала першим міжнародним проєктом, який було реалізовано за допомогою та під патронатом міжнародної організації Mozarteum та LvivMozArt. Вся робота над цим об’єктом була профінансована зі спонсорських джерел. Ми подарували Львову. Для її створення ми запросили австрійсько-німецького скульптора Себастьяна Швайкерта. Він створював її форму у Зальцбургу, де впродовж багатьох місяців разом зі спеціалістами Mozarteum вивчав архіви про композитора.

Ми хотіли в цій скульптурі виразити те, що Франц Ксавер Моцарт все життя був в тіні свого батька і по-справжньому творчо щасливим став саме у Львові. Ми також хотіли показати, що він з одного боку морально і емоційно був пов’язаний зі своєю батьківщиною, з батьком Вольфгангом Амадеєм та дідом Леопольдом, а з іншого – сміливо крокував вперед та самостійно протоптував свій шлях тут, на Галичині.

Себастьян Швайкерт спеціалізується на стилі передавання через бронзу переживання людини, тому форма цієї скульптури не є одразу зрозумілою. Когось вона відлякує, для когось вона занадто активна, і це все правильно, адже образ Франца Ксавера натхненний операми, музикою, театром.

Реакції людей розділились, але це добре, адже кожен мистецький твір повинен поляризувати. Якщо люди проходять повз арт-об’єкт, як попри щось буденне і звичне, це означає, що він не несе глибинного змісту. Таке не сприйняття, свого часу, мати і опера «Кармен», і балети Стравінського, і картини Вінсента ван Гога, і Ейфелева вежа. Якщо зараз виграє одна зі сторін і скульптуру львівського Моцарта таки демонтують, то в результаті програємо ми всі, адже Львів та Україна понесуть дуже сильні іміджеві втрати. Наше завдання – думати про наше місто на багато років наперед, тому дуже б не хотілося, щоб цей факт став чорною плямою на репутації Львова», – сказала Оксана Линів, всесвітньо відома диригентка, арт-директорка та співзасновниця фестивалю  LvivMozArt.

Leave a Reply