Що сталось у Поморянському замку (ФОТО)

0
1101

ЧИ НЕ РАНО СПІВАТИ РЕКВІЄМО ПО ПОМОРЯНСЬКОМУ ЗАМКУ?

Вчора, 12 квітня 2018 року, наприкінці дня відбувся обвал стіни від двору східного крила Поморянського замку.

Чи був це сюрприз? Ні.

Про те, що стіна відійшла від вертикальної осі зафіксовано ще на обмірах 2016 року, вже тоді було зафіксовано відсутність перевязки між зовнішньою та внутрішніми стінами і тріщину 30см. Про Факт відшарування фрагменту стіни в даному місці згадали 15 січня 2018 року. Департамент архітектури бив на сполох – на об’єкт виїжджало кілька експертних груп, та було прийнято рішення влаштування додаткових стабілізаційних конструкцій в даному місці з плановим демонтажем кладки стіни “до живого” та наступним поступовим відтворенням втраченої стіни. Обов’язковими в списку були роботи з водовідвення. Були оперативно розроблені відповідні корекції до проектної документації. Якраз 12 квітня підрядник планував відновити роботи, і дана ділянка була пріоритетною в списку. Не встигли. Добре, що без людських жертв.

Що факт? Факт, що всі як один архітектори казали, що в даному місці замок має жахливу кладку, і “дивно, що він ще стоїть”, і рекомендували демонтаж.

Що шкода? Шкода втрачених білокам’яних ренесансних обрамлень вікон. Шкода, що не встигаємо рятувати.

Чи варто співати реквієм по замку? Ні. Рано. І не з таких руїн піднімався в різні часи Поморянський замок, і знову в ньому було життя. І знову буде.

Що варто робити? Поставити конкретно цю пам’ятку в пріоритет. І нарешті дати нормальне фінансування. І нарешті почати роботи повним ходом. ПОКИ ЩЕ Є ЩО РЯТУВАТИ.
А таки є що. Згадаємо хоч би монументальний рослинний живопис, що не має аналогів в Україні. Цікаво, що тиньк міцніший за цеглу!

Винесімо ж з цього урок і не танцюймо ритуальні танці з граблями, врятуймо нашу архітектурну спадщину!

P.S. Нагадаємо, пам’ятка архітектури національного значення XVI – XVII ст. замок-палац в смт.Поморяни Золочівського району Львівської обл. перебуває в гостро аварійному стані і є висока динаміка погіршення технічного стану будівлі.
Понад 2 роки ведеться активна діяльність у намаганнях зберегти будівлю, проте розмір наявного фінансування та темпи робіт недостатні для забезпечення збереженості будівлі та навіть фіксації існуючого стану.

Залишити відповідь