Садовий саботує будівництво пам’ятника ЗУНР у Львові

0
1086

Громадські активісти Львова та області обурені незрозумілим саботажем Львівської міськради щодо встановлення пам’ятника ЗУНР та УГА у місті Львова.

Про це «Четвертій студії» розповів голова Львівського обласного товариства політичних в’язнів i репресованих Петро Франко.

За його словами, Львівська міська рада саботує будівництво пам’ятника до 100-річчя ЗУНР та УГА у Львові. На будівництво пам’ятника уже виділені кошти, вибраний кращий проект, проте позиція міста у цьому питанні залишається незрозумілою.

«Був організаційний комітет, він вибрав кращий проект, проте у міській раді щось засвербіло і вони крутять-мутять та водять усіх за носа», – каже Петро Франко.

Він додає, що під час урочистостей з нагоди Дня Державного прапора особисто підходив до мера Львова із цього питання, проте ситуація так і не зрушилась з місця.

«Я йому казав: «Андрій Іванович, чому ми не вшановуємо своїх героїв?». Він мені заявив, що, начебто, пам’ятник вже будується і я просто не у курсі ситуації. Я навіть не знав, що на такі слова йому відповісти. Потім до мене підійшов Москаленко, сказав, що пам’ятник будується і мені його покажуть, проте чекаю із 23 серпня. Я не знаю, чи він справді є, якщо є, то який, де перебуває тощо», – розповів Петро Франко.

Він також відзначив, що міська рада «зарубала» громадські слухання, які мали відбутись із цього питання.

«Вони водять усіх за носа. Саме на цьому місці встановити пам’ятник було б дуже символічно і правильно, було б гарно і естетично», – переконує Франко.

Він відзначає, що також просив у місті встановити на цьому місці пам’ятну таблицю Паньківському, проте «вони мене почали водити за носа, як малу дитину».

Загалом Франко відзначає, що сьогодні, на жаль, діти нешановано ставляться до своїх батьків та своїх Героїв.

«Ми маємо своїх героїв і повинні їх шанувати. Керівники міста мали б шанувати своїх героїв і я їм про це говорив: «Шановні, та бійтесь Бога. У вас що своїх дітей немає чи що?!», – наголошує Петро Франко.

Нагадаємо, 24 травня цього року відбулось засідання журі конкурсу на кращу ідею та ескізний проект пам’ятника героям ЗУНР та УГА у місті Львові.

Зокрема, за підсумками засідання члени журі, серед чотирьох пропозицій, підтримали проект ідеї авторського колективу до складу якого входить народний художник України Любомир Медвідь, скульптор Василь Ярич та архітектори Володимир Лаврін та Анна Андреєва.

Проект пам’ятника є образним зображенням двох сил, які визріли у період ЗУНР – політичної і військової.

Також знак державності – український герб зображений у вигляді полум’я. Відтак, в межах засідання члени журі висловили свої рекомендації щодо символіки та її зображення, які будуть надані переможцям для врахування у остаточному ескізі пам’ятника.

Як повідомили «Четвертій студії» у прес-службі Львівської ОДА, мерія Львова досі не може видати містобудівні умови та обмеження на цю земельну ділянку.

24 травня цього року відбулось засідання журі конкурсу на кращу ідею та ескізний проект пам’ятника героям ЗУНР та УГА у місті Львові. Відтак, планувалось, що до 100-річчя утворення ЗУНР на розі вулиць Листопадового чину та Огієнка заплановано встановлення пам’ятника.

Найцікавіше, що на встановлення монументу уже виділені кошти і їх не просять виділяти із міського бюджету: ще початку червня депутати Львівської облради виділили 2 млн грн на його спорудження із обласного бюджету.

Земельна ділянка, де планується встановити пам’ятник, розміщена на вул. Огієнка, 1-3. Власником цієї земельної ділянки є держава в особі Львівської обласної державної адміністрації, а постійним користувачем «Укрзалізниця». Для того, щоб розпочати проектування пам’ятника, потрібно отримати містобудівні умови та обмеження від міської ради.

У Львівській ОДА наголошують, що уже двічі зверталися у міську раду Львова, однак двічі отримували відмову. ПАТ «Укрзалізниця» одразу ж погодила спорудження пам’ятника на цій території.

«Відмову пояснили начебто тим, що подано неповний пакет документів. Спочатку говорили, що нема згоди користувача, хоча залізниця надала погодження. 15 серпня ми звернулись повторно, але 27 серпня отримали чергову відписку про те, що подали неповний пакет документів, мовляв, бракує витягу з кадастру. Ми донесли цей витяг наступного дня», – кажуть у ОДА.

Тут наголошують, що така відповідь міськради є необґрунтованою, адже діє публічна кадастрова карта, а також державний реєстр речових прав, який є відкритим. Будь-хто може за бажання побачити там усю інформацію, тим більше – працівники органу місцевого самоврядування.

«Тут йде мова про небажання певних осіб щодо встановлення монументу, саме тому надаються, на нашу думку, нелогічні і незаконні відповіді Львівською міськрадою», – наголошують у відомстві.

Нагадаємо, що пам’ятник героям ЗУНР та УГА у м. Львові планують встановити на ділянці на перетині вул. Листопадового Чину і вул. Огієнка до 100-річчя створення Західно-української Народної Республіки.

Варто нагадати, що таких випадок саботажу у Львові стається вже не вперше, адже у місті так і не побудований пам’ятник Героям Небесної Сотні. Громадськість вимагала та просила облаштувати монумент на Сихові, проте справа так і не зрушилась з місця через позицію мерії.

Leave a Reply