На Самбірщині відзначили 74-ту річницю створення Української Головної Визвольної Ради

0
1049
На Самбірщині відзначили 74-ту річницю створення Української Головної Визвольної Ради
На Самбірщині відзначили 74-ту річницю створення Української Головної Визвольної Ради

У селі Сприня на Самбірщині відзначили 74-ту річницю створення Української Головної Визвольної Ради (УГВР) – органу національно-визвольної боротьби України проти фашистської Німеччини та московсько-більшовицької окупації в часи Другої Світової війни.

Розпочався захід урочистою ходою учасників національно-визвольної боротьби, молоді, представників громадських організацій, влади та місцевого самоврядування з багатьох районів області, які поклали квіти до пам’ятника засновникам Української Головної Визвольної Ради. Отці християнських конфесій здійснили чин панахиди за борцями за волю України.

На Самбірщині відзначили 74-ту річницю створення Української Головної Визвольної Ради
На Самбірщині відзначили 74-ту річницю створення Української Головної Визвольної Ради

Опісля відбулось урочисте віче.

«Організація українських націоналістів, яка була найсильнішою політичною, військовою силою 40-х років 20-го століття, зрозуміла, що треба не просто вести одну силу вперед, а треба згуртувати український нарід, треба згуртувати всіх тих, хто думає про Україну, хто бореться і вірить в неї. Тому постав і український парламент – Українська Головна Визвольна Рада, тому і постав український уряд – Генеральний Секретаріат. Будучи тут, ми також думаємо про сьогодення, про завтрашній день. І направду ми повинні пишатися тим, що те, що не вдалося Січовим Стрільцям, воїнам Української Народної Армії, Українській повстанській армії, зробили українські воїни 21-го століття. Перший раз за 100 років ми зупинили неприятеля, а він лишається споконвіку той самий. Це говорить про те, що ми є сильні, ми є мужні, згуртовані», – зазначив голова Львівської ОДА Олег Синютка.

Також очільник області зупинився на складових успіху української держави в сьогоденні.

«І сьогодні ми маємо завдання закріпити нашу перемогу та наш успіх. І він буде закріплений не лише на полі битви, але й тоді коли в Україні постане незалежна помісна Автокефальна Соборна Церква. Він постане тоді, коли ми чітко ввійдемо в структуру Північноатлантичного оборонного альянсу. Ми закріпимо це тоді, коли східний кордон Європейського Союзу буде східним кордоном України. Сьогодні ми маємо обєдати сили задля того, щоб тут в Україні вибудувати добре життя. Я переконаний, що ми сьогодні є обєднані і єдині. Хочу повторити ті слова, які сьогодні в Зарваниці виголосив Президент України: «Наша армія боронить державу. Наша мова боронить націю. Наша віра боронить душу» і я переконаний, що це є ми українці, великий і гордий народ, велика і славетна нація. Слава Україні!», – додав Олег Синютка.

Присутні на заході хвилиною мовчання вшанували загиблих на Майдані та під час протистоянь у зоні АТО.

В межах заходу відбулося нагородження учасників та переможців змагань «Ігри нескорених». Всі команди отримали грамоти, медалі та цінні подарунки. Зазначимо, що в змаганнях взяли участь також команди із Сходу України – Донецької та Луганської областей.

В межах урочистостей також відбулась святкова програма, де свою творчість презентували учасники військово- патріотичного вишколу «Ігри нескорених».

На завершення усі спільно виконали Гімн України.

 

Довідково

Українська Головна Визвольна Рада – підпільний парламент та уряд України. УГВР була створена для об’єднання всіх національно-визвольних сил українського народу, щоб з одного центру керувати визвольною боротьбою за Самостійну Соборну Українську Державу та проголосити світові волю українського народу.

З 10- го до 15- го липня 1944 року біля с. Сприня Самбірського району відбувся Перший Великий З’їзд УГВР, на якому було прийнято: Універсал УГВР, Платформу і Устрій УГВР – праобраз Конституції УГВР та програму Парламенту, затверджено текст Присяги Вояків УПА. Тоді ж Президентом УГВР було обрано Кирила Осьмака, головою Генерального Секретаріату УГВР обрано  командувача УПА Романа Шухевича.

Українська Повстанська Армія перебувала у повному підпорядкуванні УГВР, яка мала власні друковані видання «Самостійність» і «Вісник».

Національно-визвольна боротьба під керівництвом УГВР тривала до середини 50-х років. Вона завершилася з арештом Василя Кука, останього командира УПА та Генерального секретаря УГВР.

Залишити відповідь