Меморандум про співпрацю Громадських рад Львівщини важливо наповнити конкретним змістом, – Ігор Коць

0
1207
Ігор Коць
Ігор Коць

Про діяльність Громадських рад при органах виконавчої влади написано багато як добрих слів, так і критичних зауважень. Разом з тим помічаю вкрай мало конструктивних пропозицій щодо вдосконалення механізму їхньої роботи. Хоча досвід їхньої роботи, накопичений за понад три роки, дозволяє зробити певні висновки й винести на обговорення ряд конкретних пропозицій. Про це пише Ігор Коць на сайті Гал-інфо.

До цієї ініціативи мене спонукали останні події на Львівщині, а саме підписання Меморандуму між Громадськими радами, які діють при органах виконавчої державної влади Львівщини щодо поглиблення співпраці та координації їхніх зусиль, а також проведення у Львові Форуму Громадських Рад, участь в якому взяли представники 13 областей України. Як Меморандум,  так і Форум – важливі рамкові події. Почути мною під час підписання Меморандуму, а також під час Форуму пропозиції та ініціативи колег потребують подальшого поглибленого аналізу й наповнення реальними діями.

Вважаю, що Меморандум створює важливу передумову для підвищення рівня кваліфікації представників інституцій громадянського суспільства, які долучаються до роботи ГР на Львівщині. Цей документ має стати базою для розробки ефективних програм, методик  й курсів як для членів ГР, так і тих представників громадськості, хто в майбутньому планує долучитись до їхньої роботи.

Необхідно постійно вдосконалювати знання в галузі державного управління, законодавства, побудови сучасної комунікації тощо. Сьогодні недостатньо бути просто представником, як то кажуть, «профільної» громадської організації, діяльність якої дотична до роботи того чи іншого органу виконавчої влади. Громадські ради мають бути укомплектовані експертами, які спроможні вести якісний моніторинг, аналіз та виробляти конструктивні пропозиції щодо вдосконалення роботи органів виконавчої державної влади.  Якщо ж таких немає, то ГР мають сприяти їхньому навчанню.  Переконаний, високий рівень компетентності представників громадськості в ГР в сукупності з їхніми високими морально-етичними якостями дозволять покласти край розмовам про ознаки рейдерства чи лобізм бізнес-інтересів в їхній діяльності.

Отож вартує сформувати інформаційну базу осіб, які мають досвід роботи в Громадських радах та готові ділитись своїм досвідом з колегами. Цих фахівців варто залучити до читання лекцій та проведення майстер-класів. По-друге, ГР вартує розпочати співпрацю з вищими навчальними закладами, уклавши з ними угоди  про спільну розробку навчальних програм  як для діючих членів ГР, так і для нових потенційних членів.

Об’єднання зусиль представників ГР створює умови для більш конструктивного діалогу між ними та владою. Вважаю, що ГР Львівщини, які підписали Меморандум, вже найближчим часом могли б обговорити та укласти спільне звернення до уряду про необхідність внесення змін в регламенти органів виконавчої влади в напрямку забезпечення реагування останніх на пропозиції та зауваження, які вносяться ГР. Важливо в регламентах зазначити, що пропозиції ГР є обов’язковими до розгляду та реагування. Також вартує виписати процедуру розгляду та форму відповіді на звернення ГР.  Ця пропозиція сформована на базі власного досвіду роботи в ГР.

На жаль, часто ГР стикаються у своїй практиці з ситуацією, коли на свої пропозиції та зауваження отримують формальні відписки від державних чиновників.  Формулювання цих відписок свідчать про те, що ніхто з чиновників по-суті не розглядав ці офіційні звернення. Таке відношення з боку влади складно назвати партнерськім. До того ж таки випадки перешкоджають ГР виконувати контролюючу функцію та  підривають довіру до їхньої роботи з боку населення. Тому варто усунути цей недолік. Необхідно покласти край відпискам, змусити державних чиновників вчитуватись й вдумуватись в пропозиції, які надходять від громадськості, та реагувати на них.

Вартує передбачити також, що органи виконавчої влади під час внесення на розгляд уряду проекту нормативного акту (програми, положення), який має важливе суспільне значення, разом з іншими матеріалами повинні подати інформацію про результати обговорення цього проекту з ГР та висловлені нею зауваження, які не були з певних причин враховані.

Окрім заходів, скерованих на посилення якості роботи ГР та вдосконалення умов їхньої роботи праці, на мою думку, третім важливим завдання сьогодні є посилення інформування населення про хід та результати роботи ГР. Зафіксована на сьогодні  як основна форма комунікації ГР з населенням через офіційній інформаційні сайти ДФС виявилась складною та малоефективною. ГР створюють свої канали комунікації в соціальних мережах. Але цього недостатньо. Необхідно оволодівати і налагоджувати інші комунікаційними площадками: проводити інформаційні зустрічі з громадськими активістами та іншими категоріями населенням, інформувати про нашу діяльність на радіо і телебаченні, наприклад на Суспільному мовлені. З цією метою ГР необхідно не лише запрошувати журналістів та блогерів до висвітлення своїх робочих заходів, але й проводити для них регулярні навчальні та мотивуючі заходи.

Маю велике сподівання на те, що Меморандуму про співпрацю ГР Львівщини вже найближчим часом буде наповнено конкретним змістом і він запрацює на повну силу. Запрошую колег з інших ГР до обговорення своїх пропозицій і сподіваюсь, що вони також оприлюднять власні ініціативи.

Залишити відповідь