Львівська національна опера презентує нове прочитання «Запорожця за Дунаєм»

0
120

Вже 19, 20 та 21 травня театр запрошує на несподівану інтерпретацію однієї з найвідоміших українських оперних історій. В опері «Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського закладено нові сенси та підтексти, що відновлюють історичну справедливість та є особливо актуальними у нашому сьогоденні.

Про це пише Кулемет з посиланням на прес-службу опери.

Вистава у режисурі Оксани Тараненко постане перед глядачами у музичній редакції Олександра та Дмитра Саратських, видовищній сценографії Тадея Риндзака, колоритних костюмах Людмили Нагорної та сучасній хореографії Олексія Буська під орудою відомої інтерпретаторки української музики Ірини Стасишин. Лібрето – Миколи Бровченка та Оксани Тараненко.

Варто зазначити, що «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського впродовж багатьох десятиліть був однією з найбільш виконуваних українських опер. Так, на жаль, пощастило небагатьом виставам українського репертуару. Львівська опера не стала винятком: впродовж понад 120-річної історії театру було реалізовано 7 різних постановок цієї опери. Прем’єра 2023 року у режисурі Оксани Тараненко стане вже восьмою.

Процес підготовки нової постановки тривав кілька років. «Насправді, робота над редакцією опери стала певним “багатосерійним серіалом”. Ми почали обговорення цих планів з режисеркою Оксаною Тараненко ще наприкінці 2020-го року, а старт роботи відбувся вже на початку 2021-го. Але згодом в наші плани втрутився ковід, а коли ми нарешті поновили роботу – почалася війна. Тож цей шлях розтягнувся майже на три роки», – розповідає композитор Дмитро Саратський, один із авторів нової музичної редакції.

У режисерській візії Оксани Тараненко образ українського козацтва врешті позбудеться столітніх стереотипних меншовартісних нашарувань, насильно навʼязаних московитами: «Новий погляд на відому українську класику, з усвідомленням власної гідності та значущості, національної ідеї, сподіванням та вірою у перемогу завдяки Збройним Силам України». Козаки природно постануть могутньою, войовничою та свободолюбивою силою, що здатна протистояти будь-яким перешкодам та ворогам.

На актуальності та мистецькій цінності нового «Запорожця…» наголошує і Василь Вовкун, керівник проєкту, генеральний директор-художній керівник театру: «Сьогодні, у час рашистської війни в Україні, Львівська національна опера знову звертає свій погляд на класичну національну спадщину, про яку нещодавно розпочався дискурс в ЗМІ та соцмережах, зокрема про її професійну недосконалість, часто кітчеві художнє, режисерське та виконавське трактування. І тут знову в допомозі творча програма “Український прорив”, що ставить собі за мету руйнування застарілих канонів і кліше».

 Постановники:

Диригентка-постановниця – Ірина Стасишин

Диригент – Андрій Нагрудний

Режисерка-постановниця – Оксана Тараненко

Режисер – Антон Литвинов

Художник-постановник – Тадей Риндзак

Художниця костюмів – Людмила Нагорна

Асистентка художниці костюмів – Жанна Малецька

Хормейстерка-постановниця – Ірина Коваль

Хормейстер – Вадим Яценко

Балетмейстер-постановник – Олексій Бусько

Асистент балетмейстера – Ігор Храмов

Художник світла – Олександр Мезенцев

Постановник боїв – Олександр Дідик

Керівник проєкту – Василь Вовкун.

Виставу присвячують памʼяті Михайла Риндзака (1947-2022), народного художника України, художника-постановника Львівської національної опери.

Оперу «Запорожець за Дунаєм» реалізовано в рамках творчої програми розвитку Львівської національної опери «УКРАЇНСЬКИЙ ПРОРИВ» генерального директора-художнього керівника театру Василя ВОВКУНА.

Перші покази вистави відбудуться 19, 20 і 21 травня.

19 травня (пʼятниця) / 18:00 – здача опери

Квитки:  https://widget.kontramarka.ua/uk/widget182site11084/widget/event/100155662

20 травня (субота) / 18:00

Квитки: https://widget.kontramarka.ua/uk/widget182site11084/widget/event/100155663

21 травня (неділя) / 18:00

Квитки: https://widget.kontramarka.ua/uk/widget182site11084/widget/event/100155664

Leave a Reply