Із Мукачево у Будапешт курсуватиме пасажирський потяг

0
1974
Львівська залізниця
Фото Валерій КАРАМАН

Сьогодні відбулось перше експериментальне відправлення пасажирського потяга Будапешт-Мукачево. Всього за 6 годин при вартості квитка від 700 до 1100 грн – і ви у столиці Угорщини.

Про це інформує народний депутат Ігор Васюник.

Його особливість полягає в тому, що потяг по всьому маршруту рухатиметься по євроколії (ширина колії 1435 мм проти вітчизняного стандарту 1520 мм). В цьому і є велика перевага перед уже наявними маршрутами, оскільки не потрібно витрачати час на кордоні для заміни візків. До прикладу, сьогодні пасажирський потяг Київ-Варшава простоює на кордоні приблизно 4 години, оскільки йому замінюють візки.

Запуск потягу Будапешт-Мукачево – це перший крок для перетворення Мукачево на сучасний транспортний хаб. Досить привабливими виглядають ідеї запуску аналогічних потягів у інші європейські міста: Прагу, Братиславу, Бухарест без затратної в часі заміни візків для євроколії. При цьому вже з Мукачево на потягах «Укрзалізниці» можна дістатися у Львів, Вінницю, Одесу, Тернопіль, Київ, Полтаву, Харків та Лисичанськ.

Для Закарпатського регіону це нові можливості для розвитку економіки, зміцнення транспортного потенціалу та підвищення туристичної привабливості. Мешканці Закарпаття отримали альтернативу автомобільному сполученню із Угорщиною, яке часто супроводжується кілометровими чергами на кордоні та годинами очікувань.

Але я наголошую, що потенціал інтеграції української залізниці в європейську транспортну мережу дуже великий. Інфраструктурна мережа нашої залізниці дозволяє при незначних витратах запустити аналогічні потяги до Європи. Наприклад, з Ужгорода у міста Чехії та Словаччини (там євроколія потребує відновлення), з Ковеля у Польщу (за умови модернізації і електрифікації євроколії), а також з Чернівців у Румунію (у випадку прокладання суміщеної колії 1435/1520 до прикордонної станції Вадул-Сірет).

В сучасному світі час є найціннішим для економіки фактором, а тому доступність та ефективність транспортної інфраструктури має залишатися пріоритетом для України. Інтегруємося в європейську транспорту мережу – інтегруємося і в економіку Європи.

Залишити відповідь