Активісти передали у СБУ Львівщини повідомлення про загрозу національній безпеці України (ФОТО)

0
509
Активісти передали у СБУ Львівщини повідомлення про загрозу національній безпеці України, фото Демократична сокира

28 квітня о 12:00 активісти політичної партії “Демократична Сокира” передали в СБУ повідомлення про загрозу національній безпеці України у зв’язку з ситуацією навколо облгазів Фірташа. Також під Управлінням СБУ в Львівській області партійці провели акцію, щоб привернути суспільну увагу до цієї справи.

Про це пише Кулемет з посиланням на львівський осередок “Демократичної сокири”.

На сьогодні структура власності облгазів (і облгаззбутів) доволі непрозора і нагадує структуру власності українських банків у 2013 році (до реформ В. Гонтаревої). Це декілька Кіпрських компаній, із незрозумілими власниками. Тобто, інформації про те, хто реально керує та має доступ до критичної інфраструктури, немає.

З рішень Антимонопольного комітету України стає зрозуміло, що більшість операторів газорозподільних систем та територіально пов’язаних із ними постачальників газу входять у одну групу – т.зв. Групу РГК. За оцінкою НКРЕКП у ІV кварталі 2020 року близько 69% обсягів постачання природного газу населенню здійснювалось постачальниками, контрольні пакети акцій яких є власністю операторів ГРМ (т.зв. Групу РГК). При цьому АМКУ не робить висновку щодо того, хто є реальним кінцевим бенефіціарним власником Групи РГК. Хоча у засобах масової інформації повсякчас Група РГК асоціюється із Дмитром Фірташом. Як стає відомо з інформації з відкритих джерел щонайменше двоє з трьох дітей Дмитра Фірташа та його дружина мають громадянство Російської Федерації.

Тому виникають питання:

1) Хто реально контролює близько половини ОГРМ (об’єктів критичної інфраструктури) та 69% ринку збуту газу?

2) Чи можемо ми бути впевнені у тому, що це не особи, пов’язані із державою-агресором?

3) Хто є вигодоодержувачем від користування газорозподільними системами України?

Тому Демократична Сокира просить СБУ відповідно до обов’язків, викладених у пунктах 1 та 6 статті 24 Закону про СБУ, провести дослідження руху коштів на рахунках компаній Групи РГК, зокрема на користь ТОВ «Регіональна газова компанія», та видатків самої ТОВ «Регіональна газова компанія» з метою встановлення реального КБВ цієї групи.

Також просимо СБУ в межах повноважень у відповідності до пункту 2 статті 25 Закону про СБУ подати до Верховної Ради України обов’язкові до розгляду пропозиції щодо врегулювання питань розкриття структур власності та інформації про реальних КБВ на ринку газу.

Але існує ще одна безпекова проблема: відсутність у держави єдиної бази даних побутових споживачів.

Побутові споживачі газу потерпають від проблем, пов’язаних із доступом до даних про себе та своє споживання (наприклад, неможливість зміни постачальника без інформації про власний ЕІС-код; виставлення декількох рахунків по різним ЕІС-кодам; додаткові нарахування постачальниками поверх переданих даних лічильника; неправильні нарахування обсягів річної потужності операторами ГРМ; суперечки щодо невідповідностей технічних даних про об’єкт споживання тощо).

При цьому на законодавчому рівні відсутні єдині обов’язкові до виконання процедури передачі даних про побутового споживача та його споживання від історичного постачальника до нового постачальника. Інформація щодо побутових споживачів, що є клієнтами ОГРМ РГК, а також пов’язаних з ними постачальників, накопичується в системі 104.ua, яка за даними АМКУ належить ТОВ «Регіональна газова компанія».

Таким чином, у постачальників та ОГРМ РГК контроль над цією інформацією є, а в держави, споживачів, добросовісних постачальників – цієї інформації немає і немає контролю над даними, що їм належать, що створює можливості для широкомасштабного шантажу та маніпулювань енергетичною безпекою.

Тому Демократична Сокира просить СБУ в межах повноважень у відповідності до пункту 2 статті 25 Закону про СБУ подати до Верховної Ради України обов’язкові до розгляду пропозиції щодо найшвидшого врегулювання питань створення єдиного центру даних для побутових споживачів газу.

Також просимо СБУ винести окреслені у цьому листі питання на розгляд Ради національної безпеки та оборони України з метою вжиття невідкладних заходів для гарантування
економічної та енергетичної безпеки України.

До активістів вийшла прес-секретар Управління СБУ, прийняла заяву та запевнила, що заява буде розглянута та зареєстрована

Що трапиться, якщо раптом всім відключити газ?
Люди не зможуть готувати їжу та гріти воду. Якщо це буде взимку – то всі…

Опубліковано Демократична Сокира. Львів. Середа, 28 квітня 2021 р.


Leave a Reply