Як через саботаж Садового у Львові побудують два пам’ятники ЗУНР

0
1495

У Львові побудують два однакових за присвяченням пам’ятники, які повстануть на відстані півкілометра один від одного. Саме так у столиці Західної України відзначать 100-річчя ЗУНРу. Дозволи на відповідні будівництва дали члени виконавчого комітету Львівської міськради у п’ятницю. Про це пише Депо.Львів.

Політичні та громадські діячі уже роками наголошували на тому, що Львову потрібен монумент ЗУНР, проте до будівництва справа ніяк не доходила. Частина громадського сектору у цьому відверто звинувачувала міську раду в особі Андрія Садового. Врешті решт, депутати обласної ради виділили два мільйони гривень на монумент, проте міська рада під різними приводами не спішила видавати містобудівні умови та обмеження.

За планами обласних обранців, монумент мав з’явитись у центрі міста на території, яка дотична та використовується “Львівською залізницею”. Відомство теж не проти облаштування пам’ятника на своїй землі. У області провели конкурс, визначили переможця – автора найкращого ескізу – і відправили усі документи Садовому.

У міськраді натомість двічі відмовили, проте на третій раз, після скандалів та розголосу у пресі, таки видали містобудівні умови та обмеження. “Виконавчий комітет ЛМР розглянув питання “Про затвердження містобудівних умов та обмежень для проектування об’єкта будівництва на будівництво Львівської обласної державної адміністрації пам’ятника героям ЗУНР та УГА на вул. Огієнка, 1−3″. Рішення прийнято із зауваженнями”, – йдеться у повідомленні прес-служби міської ради Львова.

“Ця територія – частина Залізничної лікарні, і парковий сад виходить на вул. Листопадового Чину. Відповідно така була подана ініціаторами цього пам’ятника логіка приналежності до Листопадового Чину. Цей сад сформований у кінці ХІХ ст. Це був палац графа Голуховського, намісника провінції Галичини і Лодомерії наприкінці ХІХ ст. Мушу відмітити, що обласна адміністрація провела конкурс, не запрошуючи міську раду та управління архітектури до нього. У нас були зауваження та була ідея розташувати цей пам’ятник на хіднику, де зараз стоїть парковка. Однак містобудівельна рада і рада при управлінні охорони історичного середовища сказали, що це не достойне місце для меморіалу, тому вимагають, в будь-якому випадку, якоїсь площі. Однак, це що цей пам’ятник буде стояти на куті паркового саду – це не зовсім грамотне рішення. Але ми розуміємо потребу вшанування ЗУНР, тому виносимо це рішення на розгляд”, – доповів під час розгляду начальник управління архітектури та урбаністики ЛМР Юліан Чаплінський.

Міський голова Андрій Садовий закликав підтримати дане рішення та донести колегам з ЛОДА зауваження, які виникли під час обговорення питання.

“Я пропоную рішення підтримати, але ці зауваги донести до відома колег, щоб вони переглянули їх і подивилися, щоб з точки зору естетики ця пам’ятка тішила око і львів’ян, і гостей міста впродовж наступних століть. Щоб ми, коли плануємо будівництво пам’ятки, не виходили з точки зору сьогоднішнього дня, а з позиції наступних 100−200 років. Це має бути високе мистецтво, яке має надихати. Дата є знаменна – 100 років ЗУНР. Треба, щоб ми рухалися вперед і гідно вшановували пам’ять усіх українців, які полягли у боротьбі за нашу державу”, – додав Андрій Садовий.

Проте незабаром у Садового вирішили піти далі й на цьому ж самому засіданні виконавчого комітету погодили будівництво ще одного монументу до цієї ж самої дати. Але вже свого. Він має з’явитися на вулиці Городоцькій, 40, що, за даними карт, на відстані 400 метрів від “обласного” пам’ятника.

“Львівська міська рада рішенням виконкому затвердила порядок проведення заходів із вшанування ЗУНР, одним із яких є встановлення скульптурної композиції на вул. Городоцькій, 40, – розповів керівник міського управління архітектури та урбаністики Юліан Чаплінський. – Переміг у конкурсі скульптор Володимир Цісарик, який запропонував облаштувати громадський простір разом із пам’ятником. Загалом було шість учасників змагання. Станом на зараз уже тривають роботи з реставрації фасаду будівлі, яка є власністю військової частини”, – кажуть у мерії.

Там запевняють, що загалом підготовчі роботи з облаштування простору до 100-річчя ЗУНР і встановлення скульптурної композиції на вул. Городоцькій, 40 уже стартували. “Скульптурна композиція охоплюватиме лева, фігуру якого запозичено з герба ЗУНР, та блоків дикого каменю з виноградною лозою – як символ того, що з крапель крові українських бійців Листопадового Чину та УГА, пролитої в боях за ЗУНР, зародилася вільна українська держава. На реалізацію проекту встановлення скульптурної композиції з нагоди 100-річчя ЗУНР з міського бюджету буде виділено 3,5 млн грн: 2 млн – на виготовлення бронзової скульптурної композиції, 1,5 млн грн – на реконструкцію площі на вул. Городоцька, 40”, – повідомляють у мерії Львова.

“Основна ідея скульптурної композиції: лев, що просинається – як алегорія на молоду країну, яка зародилася на уламках Австро-Угорської імперії. Бронзова фігура лева розташована на блоках дикого каменю, лев піднімається по них вгору. Між каменями на рівні землі є маленька виноградні лоза з гроном винограду, що є символом проростання життя від маленької кісточки до великого виноградника – Вільної України”, – йдеться у пояснювальній записці до проекту композиції.

Фігуру лева пропонують зробити з бронзи світлого кольору, а виноградну лозу – з полірованої бронзи. Камені – блоки світло-сірого граніту. Висота лева — 3 м, загальна висота скульптури – 3,5 м.

Станом на зараз територія майбутнього простору огороджена, встановлено додаткові допоміжні засоби для зберігання матеріалів. Щодо закупівлі скульптурної композиції, то було проведено усі необхідні процедури, відповідно до законодавства. Уже найближчим часом буде запущено процес її виготовлення. Спочатку переможець виготовить гіпсовий макет, після чого передасть його субпідрядній організації, яка виллє скульптуру з бронзи.

Відкрити оновлену реконструйовану площу із встановленою скульптурною композицією Львівська міська рада має намір у день святкування 100-річчя ЗУНР – 1 листопада.

Коментуючи закиди представників громадського сектору Львова щодо бездіяльності мерії міста, у ЛМР нагадують, що ще 23 лютого 2018 року виконавчим комітетом Львівської міської ради було прийнято рішення “Про оголошення та проведення конкурсу з розробки проекту мистецько-архітектурної скульптурної композиції українським бійцям Листопадового Чину, яка буде встановлена на вул. Городоцькій, 40”.

За наслідками розгляду конкурсних проектів переміг проект зі скульптурною композицією, створеною авторським колективом у співавторстві з Володимиром Цісариком, відомим львівським скульптором.

13 серпня 2018 року розпочалися підготовчі роботи на ділянці, де має бути встановлена скульптурна композиція та проведена реконструкція площі.

“Проект пам’ятника є образним зображенням двох сил, які визріли у період ЗУНР – політичної і військової. Також знак державності – український герб зображений у вигляді полум’я. Громадськість “дотиснула” Садового – пам’ятник ЗУНРу буде. Вже декілька місяців ЛМР шукала різні методи, які б не дозволили спорудити пам’ятник до 100-річчя ЗУНР. Але завдяки активності небайдужої громадськості Львівщини, обуреної саботажем міської влади, все – таки вдалось дотиснути чиновників Львівської міської ради на чолі з мером, які сьогодні, нарешті проголосували за надання дозволу щодо спорудження пам’ятника героям ЗУНР. Розуміємо, що передвиборче турне Україною є для них головніше за історичну пам’ять”, – пише у Фейсбуці Solomia Rybotytska.

Найголовніше питання на сьогодні – чи встигнуть у Львові побудувати два пам’ятники у такі стислі терміни. Питання ж, навіщо місту два однакових монументи, можна вважати суто риторичним.

Залишити відповідь