Верхньовисоцька ОТГ може стати першою громадою у Турківському районі

0
1444

Наприкінці минулого року утворення об’єднаної територіальної громади з центром у Верхньому Висоцькому здавалося достатньо близькою перспективою. Причому Верхньовисоцька ОТГ мала стати не просто першою громадою у гірському Турківському районі, а й розблокувати утворення Нижньояблунківської громади, яка готова була почати процесс об’єднання після Верхнього Висоцького. Проте за півроку часу Верхньовисоцька ОТГ ближчою до утворення не стала. І це засвідчив другий візит консультантів Офісу реформ у Львівському регіональному відділенні Асоціації міст України до села Верхнє Висоцьке.

На зустріч із нашими консультантами прийшли усі голови сіл, які повинні увійти у цю громаду, депутати, директори шкіл, медики. Фактично усі, від кого може залежати утворення ОТГ. Щоправда багато із них була налаштована скептично, хоча першу згоду на утворення ОТГ голови усіх п’яти сільрад дали.

Верхньовисоцьку ОТГ не віднесеш до багатих. Усі сільські ради цієї громади є глибоко дотаційними. та і надходжень від ПДФО у них буде не так вже і багато. У 2016 році ці надходження були на рівні 354,7 тис. грн., у 2017 – 1301,6 тис. грн. Однак, як акцентували консультанти Офісу реформ, завдяки чималій кількості населення та великій площі громада повинна отримати від держави значну базову дотацію – майже 10 млн. грн. Також консультант з правових питань Віталій Корецький та консультант з фінансових питань Ярослава Пишник наголосили на тому, що у всіх без винятку громад Львівщини зросли власні надходження до бюджету – за рахунок інвентаризації майна, кращого адміністрування податків, збільшення плати за оренду землі. І, очевидно, такі можливості будуть і у Верхньовисоцькій ОТГ.

Втім, на ці аргументи присутні майже не звертали уваги. Натомість говорили про те, що їм не вистачить медичної і освітньої субвенції, що через два роки держава може перестати давати громадам гроші, що перш ніж утворювати ОТГ, держава мала би повністю відремонтувати усю інфраструктуру – Народні доми, ФАПи, школи, дороги тощо. А ще деякі голови ховалися за своїх мешканців. Мовляв, сам я не проти об’єднання, але його не хочуть мої депутати і мешканці села, а проти їхньої волі я йти не можу.

Ймовірно, ситуація зайшла би в глухий кут, якби на зустріч не нагодився голова Турківської районної державної адміністрації Олександр Лабецький. У своєму виступі він сказав, що чудово знає, хто каламутить воду в районі, аби не допустити утворення тут громад. І що це тільки на шкоду самим горянам, оскільки вони втрачають чималі ресурси і можливості  почати змінювати своє життя на краще.

Вслід за тим Олександр Лабецький розповів про те, що влада планує зробити у цьому і наступному роках у населених пунктах Верхньовисоцької ОТГ. Це ремонт шкіл, ФАПів, будівництво лікарської амбулаторії у Либохорі, ремонт багатьох доріг тощо. Він також сказав, що утворення ОТГ дозволить прискорити будівництво у цій громаді гірськолижного курорту на схилах гори Пікуй, які є унікальними у Карпатах. І це посприяє швидкому розвитку цієї громади.

На завершення зустрічі консультанти Офісу реформ і Олександр Лабецький домовилися організувати поїздку в дві діючі громади Львівщини з приблизно такою ж кількістю населення, як у Верхньовисоцькій ОТГ, аби сільські голови і депутати на місці переконалися в ефективності цих громад. А після цього вони дали згоду прискорити утворення Верхньовисоцької ОТГ.

Залишити відповідь