У розвиток гірських територій Львівщини інвестовано понад 170 млн грн

0
901

Львівська обласна рада під час свого засідання, сьогодні, 18 вересня, заслухала звіт про виконання «Стратегії розвитку гірських територій Львівської області на 2018-2022 роки» у січні – серпні 2018 року.

Так, станом на сьогодні реалізується 309 проектів гірських територій, на які з різних джерел фінансування інвестовано понад 171,05 млн грн, в тому числі з державного бюджету – 58,9 млн грн, обласного бюджету 68,8 млн грн, місцевих бюджетів – 28,05 млн грн, інших джерел – 15,3 млн грн. Крім того, завдяки успішній транскордонній діяльності Львівщини залучено кошти міжнародної технічної допомоги та секторальної підтримки.

У розрізі галузей найбільше проектів спрямовано на розвиток освіти (98 проектів загальною вартістю 81,01 млн грн), ЖКГ (67 проектів на суму 28,2 млн грн), культури (54 проектів на суму 11,45 млн грн), спорту (32 проекти на суму 8,7 млн грн), охорони здоров’я (19 проектів на суму 8,7 млн грн), екології (15 проектів на суму 49,2 млн грн).

У 2018 році введено в експлуатацію такі об’єкти соціальної інфраструктури у гірській зоні:

-ЗОШ у с. Лосинець Турківського району (54 учнівських місць);

-ЗОШ у с. Верхня Рожанка Сколівського району (180 учнівських місць).

42045232_1865366610196302_6581167216450863104_n

Як наголосив голова комісії з питань з питань бюджету, соціально-економічного розвитку Олег Домчак, розвиток Карпатського регіону – однин з пріоритетних напрямків роботи Львівської обласної ради.

«Нагадаю, що 5 вересня у межах XXVIII Економічного форуму в Криниці-Здруй (Польща) глави делегацій України, Польщі, Угорщини та Словаччини підписали Декларацію про наміри щодо створення Макрорегіональної стратегії ЄС для Карпатського регіону», – сказав він.

42117252_308135923284668_437721046510993408_nКрім того, тема розвитку Карпат була порушена і під час зустрічі голови Львівської обласної ради Олександра Ганущина з учасниками Восьмого засідання Парламентського Комітету Асоціації (ПКА) між Україною та ЄС.

41955089_301107937340196_5177019369460334592_n

Відтак нижче у скороченому вигляді подаємо основні заходи, реалізовані з початку року в розрізі галузей у межах Стратегії розвитку гірських територій Львівської області, яка стала каталізатором для ініціювання напрацювання відповідної програми на загальнодержавному рівні:

Економіка та фінанси

Відповідно до даних Головного управління статистики у Львівській області всічні-червні 2018 року найбільший обсяг капітальних інвестицій спрямовано у Сколівський (125,1 млн грн) та Дрогобицький (83,03 млн грн) райони. Загалом в економіку гірської зони направлено в січні-червні 2018 року 258,8 млн грн капітальних інвестицій.

Щодо прямих іноземних інвестицій, то на 1 липня 2018 року їх обсяг в гірських районах зріс порівняно з відповідним періодом 2017 року на 7,13% та становив 4717,4 тис дол США. Найбільший обсяг інвестицій зосереджено у Дрогобицькому районі – 3100,0 тис дол США.

Міжнародна і регіональна співпраця, міжнародна технічна допомога

В рамках Програми секторальної підтримки регіонального розвитку на території гірських районів у 2018-2019 рр. передбачено реалізацію наступних проектів:

– «Карпатська мережа регіонального розвитку»;

– «Нові точки зростання для сталого розвитку гірських територій Львівської області»;

– «Велокарпатія: розвиток інфраструктури для велотуризму на Львівщині».

Загальна вартість проектів складає 113 млн грн – ці кошти буде інвестовано в гірську зону впродовж двох років реалізації проектів.

Сільське господарство

У січні-вересні 2018 року реалізовано 6 ключових заходів у галузі сільського господарства гірських територій. Зокрема:

– фінансова підтримка 2 суб’єктам господарювання в Дрогобицькому районі у вигляді пільгових кредитів на реалізацію бізнес-планів на придбання сільськогосподарської техніки та доїльного обладнання для кіз та 2 суб’єктам господарювання в Старосамбірському районі, який здійснює діяльність з виробництва продукції сільського господарства на реалізацію бізнес-плану за рахунок коштів районного центру зайнятості;

– розробка системи доплат за утримання поголів’я корів молочного напряму продуктивності (підтримка сімейних молочних ферм з поголів’ям 4 і більше корів), зокрема у Сколівському районі діє районна програма підтримки тваринництва (дотація за утримання 3 і більше корів), відповідно до якої за перше півріччя 2018 року залучено 40 тис грн з районного бюджету;

– сприяння створенню нових підприємств, зокрема ведеться робота щодо залучення учасника АТО до проекту «Рука допомоги» для закупівлі обладнання для міні-пекарні у Турківському районі та інші.

Туризм і рекреація

У січні-серпні 2018 року проведено обстеження шляхів активного туризму, які будуть ознаковані, зокрема:

– 7 пішохідних шляхів: Сколе (вокзал) – г. Парашка – Коростів – Парашка – м. Сколе – могила Князя Святослава – с. Розлуч – витік Дністра – м. Турка – Старий Самбір – Топільниця – Топільниця – Недільна – Вежа пам’яті протяжністю 105,5 км;

– 1 велосипедний шлях Стрий – Моршин протяжністю 20 км.

Проведено обстеження, розчистку та триває ознакування за рахунок коштів місцевого бюджету, залучених коштів партнерів, неофіційних внесків громади в загальній сумі 99,5 тис грн:

-«На гору Татарівка» – протяжністю 8 км.

-«На гору Магура – протяжністю 18 км.

– «На межі трьох областей» – протяжністю 25,2 км.

– «Ростоки» – протяжністю 8 км.

Паливно-енергетичний комплекс та енергоефективність

За підсумками 9 місяців в рамках реалізації Стратегії домашнім господарствам з обласного бюджету надано 331 кредит на загальну суму 10 088 тис грн для проведення заходів з енергозбереження у власних оселях.

У рамках реалізації нових проектів альтернативної енергетики у Сколівському та Старосамбірському районах надано в оренду земельні ділянки під будівництво ВЕС за рахунок приватних інвестицій в загальній сумі
1657,9 тис грн.

Освіта

Відповідно до Стратегії розвитку гірських територій в галузі освіти виконуються наступні заходи:

– проводиться процедура закупівлі матеріально-технічної бази опорних шкіл за рахунок коштів державного бюджету, зокрема в Турківському районі закуплено обладнання шкільних меблів, комп’ютерне обладнання, інтерактивне мультимедійне обладнання на суму 3,4 млн грн;

– завершено тендер та укладено договір з переможцем закупівлі “Автоград-2007” на придбання 4 шкільних автобусів на суму 7 млн грн;

– проводиться будівництво освітніх закладів коштом Державного фонду регіонального розвитку, місцевого та обласного бюджетів;

Фізична культура

В рамках покращення матеріально-технічної бази фізкультурно-оздоровчої та спортивної інфраструктури передбачено будівництво спортивних майданчиків зі штучним покриттям та з тренажерним обладнанням.

Станом на 11.09.2018 тривають роботи по облаштуванню основ для спортивних майданчиків зі штучним покриттяму с. Новий Кропивник (Дрогобицький район), с. Підгородці (Сколівський район), м. Старий Самбір та с. Стрілки (Старосамбірський район), с. Завадівка (Турківський район). У с. Вільшаник (Вільшаницька ОТГ) основу облаштовано, тривають роботи по монтажу трав’яного покриття.

Облаштовано спортивні майданчики з тренажерним обладнанням у с. Крушельниця (Сколівський район), триває монтаж тренажерного обладнання у с. Завадка (Сколівський район), с. Головецько (Старосамбірський район), м. Турка, с. Ільник та с. Нижня Яблунька (Турківський район).

Культура

В рамках виконання Стратегії розвитку гірських територій:

– проведено заходи з покращення матеріально-технічної бази народних домів (роботи з капітального будівництва, ремонту, реконструкції, закупівля техніки та інших основних засобів) в Дрогобицькому, Сколівському, Самбірському, Старосамбірському, Стрийському та Турківському районах;

– проведено заходи із збереження та розвитку історико культурної спадщини Карпатського регіону – дерев’яної церкви Св. Михаїла 1663р., дерев’яної церкви Св. Духа 1814р., дерев’яної церкви Св. Миколая 1750р.;

Охорона здоров’я

В галузі охорони здоров’я виконуються наступні заходи з:

– реконструкції закладів надання первинної та вторинної медичної допомоги в Старосамбірському та Дрогобицькому районах, капітального ремонту приміщення реабілітаційно-методичного центру с. Закіпці;

– подальшого розвитку спеціалізованої медичної допомоги, зокрема у Сколівському районі отримано апарат УЗД;

– подальшого охоплення сільських територій первинною медичною допомогою, зокрема створено амбулаторію ЗП-СМ в м. Сколе з охопленням приписної дільниці;

– розвитку паліативної допомоги дітям і дорослим у Дрогобицькому районі.

У перспективі передбачено будівництво 7 амбулаторій групової та монопрактики в гірській зоні, зокрема це:

– 2 амбулаторії групової практики в Дрогобицькому районі;

– 1 амбулаторії групової практики в Сколівському районі;

– 2 амбулаторії моно-практики в Старосамбірському районі;

– 2 амбулаторії моно-практики в Турківському районі.

Соціальний захист

Проведена реконструкція приміщення під стаціонарне відділення з паліативною та хоспісною опікою для постійного та тимчасового проживання одиноких та непрацездатних громадян Турківського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) у м. Турка.

Інженерна інфраструктура

У галузі інженерної інфраструктури 22 травня 2018 року відбулося відкриття Бескидського тунелю (фінансування здійснювалось за рахунок власних коштів залізниці із залученням кредитів ЄБРР та ЄІБ в сумі 2 931 744,0 тис грн).

У 2018 році на заходи із забезпечення належної дорожньо-транспортної інфраструктури залучено 58425,0 тис грн, відповідно до цього заплановано відремонтувати 21 об’єкт автомобільних доріг загального користування місцевого значення, з них завершено роботи на 3 об’єктах в межах Турківського, Дрогобицького та Сколівського районів.

Також за рахунок коштів обласного бюджету виготовляється ПКД на проведення робіт з капітального ремонту на 3об’єктах.

Лісове господарство

У рамках заходу збільшення лісових ресурсів, збереження їх стабільності і біорозмаїття на 2018 рік передбачено 2871,7 тис грн з обласного бюджету.

Зокрема найбільший обсяг фінансування передбачається на заходи із створення лісових культур – 2166,2 тис грн.

Також виділено кошти на вирощування садивного матеріалу для лісовідновлення Турківському району – 408 тис грн та Дрогобицькому – 200 тис грн відповідно.

У 2018 році дані заходи фактично профінансовані на суму 2844,2 тис грн.

Екологія

Проводиться реалізація наступних ключових заходів в галузі екології:

– рекультивація полігону ТПВ в урочищі «Вільховата» на території Боринської селищної ради Турківського району;

– створення національного природного парку «Бойківщина», зокрема наразі проект передано у Мінприроди України для прийняття управлінських рішень;

– постійний моніторинг поширення борщівника Сосновського, інформаційно-роз’яснювальна робота щодо запобігання поширенню борщівника Сосновського, зокрема у 2018 році на території Дрогобицького району ліквідовано борщівник на площі 37,8 га;

– еколого-просвітницька діяльність;

– руслорегулюючі та берегоукріплювальні роботи на р. Магура на території Задільської сільської ради Сколівського району та на р. Мшанка для захисту від підтоплення території та об’єктів в селі Бабино Старосамбірського району;

– реконструкція очисних споруд у смт. Славське.

Довідково:

Гірські території Львівської області, на які розповсюджується дія Стратегії, – це чотири адміністративних райони – Старосамбірський, Сколівський, Турківський та Дрогобицький. Загалом гірські території охоплюють 17% площі Львівської області, на них розташовані 210 населених пунктів (близько 11% від загальної їх кількості по області), але проживає тільки 6% населення регіону. Це пов’язано з особливостями рельєфу, специфічними кліматичними умовами та частково історичними факторами заселення територій.

Стратегією розвитку гірських територій, затвердженою рішенням Львівської обласної ради від 5 грудня 2017 року №565 було визначено квотний принцип фінансування інфраструктурних проектів гірських територій, що передбачає фінансування проектів в гірській зоні пропорційно до чисельності населення, площі територій та кількості населених пунктів.

Залишити відповідь