Стали відомі пропозиції до Програми проведення обласного конкурсу мікропроектів у Львівській області на 2019 рік

0
4737
Степан РУДНИЦЬКИЙ
Степан РУДНИЦЬКИЙ

Осінь в розпалі, всі причетні до Програми проведення обласного конкурсу проектів місцевого розвитку у Львівській області на 2017-2020 роки намагаються внести свої ідеї щодо її реалізації в 2019 році. Хтось готується до написання нових проектів, хтось до їх оцінки, хтось до критики, хтось до піару. Дві крайнощі: одним – Конкурс проектів це необхідна важка праця, іншим – Конкурс поганий та підлягає ліквідації.

Звісно, що найближчі два роки не йдеться про «закриття» мікропроектів, але з року в рік на основі нових тенденцій та помилок чи труднощів попереднього року потрібно вдосконалювати їх реалізацію.

Очевидні висновки щодо реалізації Мікропроектів у 2018 році:

– пріоритет «Екологічні ініціативи» не користується популярністю;

– понад 400 з поданих проектів загальною вартістю від 300 тис. грн. до 400 тис. грн., а отже верхня (гранична) межа в сумі 400 тис. грн. обмежує сотні громад в можливості реалізувати проекти в повному обсязі;

– рівень «небюджетного внеску» в переможців сягає вище 10 %, отже сотні ініціатив з «небюджетним внеском» від 5% до 10% (можливо і вище) фактично не мали шансів на перемогу;

– конкурсанти з сіл, селищ, ОТГ та міст (в т.ч. обласного значення) змагались за ідентичними критеріями оцінювання, хоча вони в різних вагових категоріях за можливостями проектного менеджменту, бюджетними та позабюджетними ресурсами;

– вирівнювання диспропорцій між територіями через індекс податкоспроможності адміністративно-територіальної одиниці (0; 0,5 та 1 бал) є недостатньо «справедливим» як на рівні район-район, а тим паче на ріні громада-громада;

– реалізація ініціатив структурними підрозділами РДА (як замовниками так і ініціаторами) показала їх непродуктивність на фоні Ініціативних груп чи ГО, тому необхідно при оцінюванні диференціювати заявників за статусом;

– застосування системи електронних торгів Prozorro має бути інструментом, а не самоціллю –ініціатор виходячи з конкретних реалій, в першу чергу часових, повинен розглядати виконання проекту;

– Експертам, що оцінювали проекти, зустрічалися окремі випадки недобросовісного застосування «гарантій на співфінансування», однотипних заявок в межах населеного пункту, плагіату в написанні проектів, некваліфікованого та завищеного розрахунку «небюджетного внеску» (роботи, матеріали), неможливість перевірити наявність на відповідних банківських рахунках «Коштів спонсора», а також відсутності конфлікту інтересів в спонсора (що стало імовірною причиною неможливості реалізації ряду проектів).

Тому вважаю за доцільне подати Обласній конкурсній раді наступні пропозиції до Програми проведення обласного конкурсу проектів місцевого розвитку у Львівській області на 2017 – 2020 роки (як в частині внесення змін до Програми так і її реалізації з компетенції ОКР):

  1. Відкоригувати основні пріоритети Програми, а саме:

– вилучити пріоритет «Екологічні ініціативи»;

– долучити пріоритет «Благоустрій» (прибудинкові території, пішохідні доріжки, ландшафтний дизайн).

  1. Підвищити граничну вартість проектів з 400 тис. грн. до 500-600 тис. грн. (в межах бюджетних можливостей 2019 року).
  2. В Таблиці оцінювання проектів, поданих для участі в обласному конкурсі проектів місцевого розвитку зменшити вагу балів за «Кількість додатково залучених небюджетних коштів Конкурсанта» з 35% від максимальної кількості балів (12 балів з 34) до 25%.

Мінімальний поріг «небюджетного внеску» з 5% підвищити до 10%.

Мінімальний поріг «небюджетного внеску» можна диференціювати за заявниками

  • сільрада, ГО, ініціативна група – 10%;
  • селищна рада – 12 %;
  • міська рада, ОТГ – 15%;
  • відділ РДА – 20%.
  1. Врахування індексу податкоспроможності адміністративно-територіальної одиниці застосовувати не до району в цілому, а до конкретної сільської ради. В цьому показнику крім фіскальної (податкової) складової слід врахувати бюджетну (дотаційним сільським радам додавати від 1 до 3 балів).
  2. В Таблиці оцінювання проектів диференціювати нарахування балів за типом заявника (відділ РДА – 0 балів; ОМС ‑ 1 бал; ГО / ініціативна група – 2 бали).
  3. В Програмі передбачити, що в межах чинного законодавства доцільність застосування системи електронних торгів Prozorro – це виключне право (не обов’язок) ініціатора (не замовника) Проекту.
  4. В Програмі передбачити, що Експертам надається право зменшувати бали недобросовісним Ініціаторам проектів за підсумками 2018 року (перелік затверджує ОКР).
  5. В Програмі передбачити, що Експерти при оцінюванні можуть зменшувати бали Ініціаторам, що подали значну кількість однотипних заявок (більше трьох) на адміністративно-територіальну одиницю (перелік таких ініціаторів затверджує ОКР).
  6. В Програмі передбачити, що розрахунок «небюджетного внеску» (роботи, матеріали) підтверджується виключно Проектною організацією.
  7. В Програмі передбачити можливість перевірки ОКР перед оцінюванням проектів наявності на відповідних банківських рахунках «Коштів спонсора», а також відсутності конфлікту інтересів в спонсора (відсутність можливості виступати в майбутньому в якості виконавця проекту пов’язаних суб’єктів господарювання).

Експерт з проектного менеджменту Степан Рудницький, спеціально для ІВ КУЛЕМЕТ

Залишити відповідь