На сміттєзвалищі Садового виявили забруднення ґрунту після спроби викачування гудронів

0
1335

Лабораторні дослідження проб ґрунту, відібраних 27 листопада на території Грибовицького сміттєзвалища біля озера з кислими гудронами, показали перевищення допустимих показників вмісту неорганічних речовин у кілька разів, зокрема нафтопродуктів – у 63,4 рази. Про це йдеться у повідомленні Держекоінспекції у Львівській області, пише Захід.нет.

За результатами досліджень, на території на схід від озера з кислими гудронами виявлене перевищення по показниках: неполярні вуглеводні (нафтопродукти) – у 63,4 рази, кадмій – в 7,3 рази, мідь – в 1,8 рази, свинець – в 4,8 рази, марганець – у 2 рази, хром – в 1,5 рази, цинк – в 7,4 рази відносно фону.

Виконувач обов’язки першого заступника начальника Держекоінспекції Роман Конопада підтвердив ZAXID.NET, що проби ґрунту відібрали після інциденту, який стався 25 грудня. Тоді у Грибовичах біля сміттєзвалища місцеві мешканці виявили невідомих осіб, які кустарним способом викачували з озер кислі гудрони. Щоб вибрати гудрони, вони нагрівали озеро, а це спричинило викиди диму у повітря. На місце інциденту викликали правоохоронців та працівників Держекоінспекції.

Депутати Львівської облради підозрюють у несанкціонованому викачуванні токсичних гудронів з Грибовицького сміттєзвалища працівників компанії «Екоінвестгруп». 5 грудня вони ухвалили звернення до Генпрокуратури, МВС та Мінекології з вимогою відреагувати на їхню діяльність.

«ТзОВ «Екоінвестгруп» з 25 листопада і дотепер займається підігрівом кислих гудронів поблизу Грибовицького сміттєзвалища, зливанням рідкої фракції на ґрунт у напрямку села Грибовичі, внаслідок чого відбувається загоряння гудронів, утворюється токсичний їдкий дим чорного кольору, який поширюється на навколишні села. Рідка фракція кислих гудронів зливається в напрямку села Великі Грибовичі, внаслідок чого забруднюється ґрунт та підземні води», – сказано у зверненні Львівської облради.

За словами Романа Конопада, у Держекоінспекцію у Львівській області не надійшло жодних офіційних документів щодо діяльності цієї компанії на території Грибовицького сміттєзвалища.

«25 листопада увечері на місці був чоловік, який сказав, що є представником компанії. Проте на прохання надати документи, що засвідчують це та необхідні дозволи, ліцензії, він показав лише копії. Ми попросили оригінали, він пообіцяв, що донесе, однак після цього документи так і не надав», – зазначив Роман Конопада.

Відтак екоінспектори зробили запит у Жовківський відділ поліції з проханням встановити осіб, які 25 листопада викачували на Грибовицькому сміттєзвалищі кислі гудрони.

«Відповіді із Жовківського відділу поліції не надійшло. Тому із запитом на встановлення осіб ми звернулися у Головне управління Нацполіції у Львівській області, а також звернемося в управління Служби безпеки України у Львівській області», – повідомив Роман Конопада.

Він також додав, що 20 грудня екоінспектори мають намір відібрати проби ґрунту в інших місцях поблизу озера з гудронами, й за підсумками обох досліджень будуть нараховані збитки за шкоду, нанесену довкіллю.

Зазначимо, у зверненні депутатів Львівської облради вказано, що ТзОВ «Екоінвестгруп» зареєстроване на окупованій території Луганської області і працює на сміттєзвалищі без необхідних дозволів.

«Висновок державної екологічної експертизи на поводження з кислими гудронами, дозвіл на викиди забруднюючих речовин, ліцензія на поводження з кислими гудронами, належне обладнання для екологічно безпечної переробки чи утилізації кислих гудронів у підприємства відсутні. Небезпечні відходи підприємство станом на 1 грудня продовжувало зливати на грунт, спалювати, забруднюючи довкілля токсичними речовинами, створюючи загрозу довкіллю», – зазначили депутати.

Окрім цього депутати Львівської облради вказали, що нинішній директор ТзОВ «Екоінвестгруп» у 2015-2016 роках був причетний до крадіжки кислих гудронів, внаслідок якої стався прорив дамби озера з небезпечними відходами.

Водночас, згідно з даними аналітичної системи YouControl, у вересні 2016 року ТзОВ «Екоінвестгруп» змінила місце реєстрації, то ж зараз підприємство зареєстроване не у Луганську, а в Сєвєродонецьку. Головний вид діяльності компанії – збирання небезпечних відходів. Власниками фірми є четверо мешканців Луганської області – Андрій Кислиця, Дмитро Кулінічев, Ганна Соболь та Олександр Дзонь.

Додамо, кислі гудрони – це відходи, отримані під час очистки нафтопродуктів концентрованою сірчаною кислотою; в’язка смолиста маса чорного кольору, що вміщує поряд з органічною речовиною від 15 до 75% вільної сірчаної кислоти. Відтак гудрони, попри їх небезпеку для здоров’я людей, можуть красти, щоб спалювати, оскільки ці речовини мають високу тепловіддачу. У січні 2016 року у Грибовичах зафіксували крадіжку кислих гудронів, яка спричинила забруднення водойм і загибелі риби.

Залишити відповідь