Львівщина 100% залишається в опозиції до Зеленського, – Олександр Ганущин

4
5743

Голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин очолює головний парламент області з 19 листопада 2015 року. За цей час у обласній раді змінився перший заступник голови облради, а також низка голів комісій. У вівторок, 21 травня, Ганущин звітуватиме про роботу перед депутатським корпусом, тож Кулемет попросив прозвітувати керівника обласної ради і перед журналістами. Говорили ми як загальнополітичну ситуацію, так і обласний політикум.

ПІВНІЧНОМУ СУСІДУ БУЛО ДУЖЕ ЦІКАВО, ЗА БУДЬ-ЯКИХ ОБСТАВИН, НЕ ЗАЛЕЖНО НА КОГО, ЗМІНИТИ ТОГО, ХТО ПОСІДАЄ ПЕРШУ ПОСАДУ

Олександре Олександровичу, на Вашу думку, чому ми отримали такий результат на президентських виборах?

Цьому є безліч пояснень, я маю на увазі, загальноукраїнський результат. Але, перше з них – це те, що переважна більшість кандидатів, у тому числі кандидатів, які мали доступ до великих телевізійних медіа та проектів працювали не стільки за себе, скільки проти чинного Президента і негатив, котрий був розпрацьований внаслідок роботи у цьому напрямку, спричинив великий антирейтинг.

А антигейтинг – це універсальне поняття. Тобто якщо частина людей не стільки визначилась, за тиждень, чи за місяць до першого туру, а впродовж тривалого періоду, і про це, до речі, свідчили соціологічні опитування – маю на увазі про те, що вона ні за яких обставин не проголосує за чинного президента, то очевидно, що в другому турі доля цих голосів була вирішена. Тому і маємо такий результат.

Окрім цього, зрозуміло, що північному сусіду було дуже цікаво, за будь-яких обставин, не залежно на кого, змінити того, хто посідає першу посаду.

ПРЕЗИДЕНТ ЗУМІВ ЗМОБІЛІЗУВАТИ ВИБОРЦІВ НА СВОЮ КОРИСТЬ, ЩОБ ПРОЙТИ У ДРУГИЙ ТУР, ТОМУ ЦЕ – ВЕЛИКА ПЕРЕМОГА

Ще один аспект, близько півтора роки тому, коли ми обговорювали у дуже закритих колах ситуацію, без участі президента, але з його людьми, то мова йшла про те, що у другому турі можуть бути Бойко і Тимошенко. Пізніше, ближче до літа минулого року обговорювалось, що у другому турі у якості об’єднаного кандидата буде Бойко з Зеленським.

Все-таки сталось так, як сталось. Президент зумів змобілізувати виборців на свою користь, щоб пройти у другий тур, тому – це велика перемога.

Що стосується результату у Львівській області, єдиному результату, то просто тут люди вміють відбирати полову від зерен і змогли розібратись. І, плюс, я думаю, на це вплинула політична на економічна стабільність у порівнянні з іншими регіонами.

Чи погоджуєтесь з думкою, що Служба Безпеки України ще 3 роки тому повинна була закрити “95 Квартал”?

Я думаю, що як би хтось 3 роки тому уявляв можливий результат Володимира Зеленського, то це би було зроблене не з міркувань безпеки, а з інших міркувань. Ми розуміємо з Вами про що йде мова. Цього зроблено не було з жодних міркувань, тому питання про те, що розумним бути заднім числом зараз на порядку денному не стоїть

Львівщина і надалі залишається і буде залишать в опозиції до Зеленського, чи ні? І чи може це мати економічні наслідки для області надалі?

Коли ми говоримо про економічні наслідки для області, у нас в першу чергу цікавить співпраця у частині економіки депутатським корпусом, який впливає на призначення уряду і хід децентралізації – бо це в першу чергу економічні наслідки. Президент – це трохи інша політика, з трохи іншої сфери. Зараз на кавові гущі можна гадати, чи будуть дострокові парламентські вибори, чи ні. Я налаштований на те, що не будуть. Я налаштований, чесно кажучи, скептично, оскільки вважаю, що такого представництва у парламенті та уряді ми мати не будемо. Але це не привід складати руки і не працювати.

ПОНИЖЕННЯ БАР’ЄРУ ДО ВРУ ВВАЖАЮ ДУЖЕ ШКІДЛИВИМ

Не секрет, що ви добре спілкуєтесь з Парубієм. Що він говорить про це все?

Дуже хвилювався перед другим туром виборів, бо показники, які йшли по екзитполах у різних областях залишали дуже мало поля для оптимізму. Я його заспокоїв, що у нас все буде добре – я вгадав. Я, правда, не вгадав із цифрою 70, була суперечка, що ми подолаємо 70 відсотків, але ми не подолали.

Єдиного плану у Раді немає, оскільки розробляється одразу енна кількість сценаріїв, зі зміною, чи без зміни виборчих правил. Поки що 50 на 50 було питання дострокових виборів. Я особисто напрям на пониження бар’єру вважаю дуже шкідливим, бо це ще більше розукрупнить фракції у Верховній Раді. Це означає, що буде ще більш хитка коаліція, ще важчий механізм прийняття і ухвалення рішень у час війни. Тому оптимальним для мене виходом є погодитись усім гравцям на дію старого закону, а вже нова Верховна Рада нехай формулює вимоги до нового виборчого законодавства

ЄДИНЕ СПАСІННЯ ДЛЯ “САМОПОМОЧІ” У ВРУ – ЦЕ ПОНИЖЕННЯ БАР’ЄРУ

А хто власне є ініціатором пониження бар’єру?

Я теж отримую дуже розсіяну інформацію. Переконаний, що мова йде про групу людей, котрі готові виокремитися з діючих виборчих фракцій, тобто Блоку Петра Порошенка і Народного Фронту, які готові щось сформувати під себе. Тобто, це одні бенефіціари цього питання.

Другі бенефіціари – ті, які на сьогодні мають маленькі фракції, до речі з Садового починаючи. Я думаю, що єдине спасіння на сьогодні “Самопомочі”- це спасіння у вигляді пониження бар’єру. Це було ним продемонстровано, у якості кандидата у президенти, коли він погодився стати другим у кампанії Гриценка. І це демонструється його представниками зараз на погоджувальній раді.

А з мажоритаркою що буде?

Я не вірю в потенцію парламенту назбирати зараз 226 голосів на кардинальну зміну виборчої системи, тому що понад 200 людей там є мажоритарниками. Думаю, що вона збережеться.

ЛЬВІВЩИНА 100% БУДЕ В ОПОЗИЦІЇ ДО ЗЕЛЕНСЬКОГО

Все-таки надалі Львівщина буде в опозиції до Зеленського?

Я думаю, що 100%. Тут, правда, цікавий момент як себе поведе уряд власне у частині призначень на Львівську ОДА. Бо у Гройсмана буде складний вибір, яких людей призначати, які ці люди будуть мати першочергові завдання. Тут перелік прізвищ настільки широкий, що може прийти будь-хто.

Які прізвища серед претендентів на голову ЛОДА чули Ви?

Ті самі, що і Ви. Володя Парасюк, Володя Гірняк, Тарас Батенко. Я чув прізвище Шемчука. Я думаю, що це ще дуже грубі речі, радше для циркулювання чуток у медіа, щоб підігравати інтересам. Це немає нічого спільного із реальністю.

Як ви бачите далі партійну стратегію Блоку Петра Порошенка як партії?

Це питання не до мене. Я членом партії “Блок Петра Порошенка” не був. Зрозуміло, що я підтримую Президента сьогодні, бо він зробив дуже багато з того, що потрібно для України на даному етапі. І ,на жаль, це не до кінця оцінено виборцями, які голосували за нього по країні, але визначатися зараз, як має виглядати стратегія – це справа Києва.

Я думаю, що Львівщина буде одним з форпостів цієї стратегії. Зрозуміло, що не можна орієнтуватись на показники другого туру – треба дивитись в сторону першого туру, порівнювати показники з минулими виборами до Верховної Ради чи навіть до місцевих рад. Десь там лежить можливість досягнути успіху. Що стосується стратегії, нехай добре подумають на національному рівні. Переважна більшість діячів культури зі сфери інтелігенції підписалися за Петра Олексійовича Порошенка  в якості кандидата у другому турі. Те, що це не було донесено чи почуто – це вже інше питання, але це величезний ресурс, з котрим можна працювати.

Ви залишаєтесь членом Народного Руху України?

Я склав членство у партії НРУ перед виборами до парламенту ще у 2015 році, зараз я позапартійний.

Ходять чутки, що Ви будете балотуватись у Верховну Раду?

Ви ж ходите на засідання сесії, я двічі звітував за останній період, коли мені прямим текстом ставились ці питання, і я відмовляв людей у цьому напрямку. Я вважаю, що мене обрано головою Львівської обласної ради, де я маю працювати цю каденцію, і я не знаю, що має статись, щоб я змінив свою думку.

Як мінімум, я відчуваю, що Рада добре працювала ці роки і має добрий потенціал, і має так само допрацювати добре, наголошую, у якості Ради до 2020 року, і я готовий бути у цьому процесі.

ГЛИБОКО СУМНІВАЮСЬ, ЩО У ЛЬВІВСЬКІЙ ОБЛАСНІЙ РАДІ НА НАЙБЛИЖЧИЙ ПЕРІОД УТВОРИТЬСЯ ФРАКЦІЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО

Як Ви вважаєте, чи буде у Львівській обласній раді фракція Зеленського?

Глибоко сумніваюсь у цьому на найближчий період. Хоча може відбутись злиття партій на центральному рівні і тоді зрозуміло, що якісь процеси все ж можуть відбутись. Бо зараз закон складений таким чином і ті відносини, які я бачу з партійними організаціями назовні, що фракції прив’язані до партійної материнської організації, тому навряд хтось буде ризикувати.

У Львівській обласній раді є 9 фракцій, подивіться, хто з них може зливатись. Коли мова навіть йшла про злиття Самопомочі з Гриценком – це один процес був. Потім говорили, що Гриценко піде головою Ради нацбезпеки і оборони, та й говорять досі. Тобто, є процеси, які не залежать від Львівської обласної ради. Швидше за все, це повинно статись на національному рівні (злиття партій), аніж за якихось місцевих ініціатив, пов’язаних із очільником виконавчої вертикалі.

ХТО Б НЕ БУВ ГОЛОВОЮ ЛЬВІВСЬКОЇ ОДА – ЙОМУ БУДЕ ДУЖЕ ВАЖКО ПОКАЗУВАТИ ЯКІСЬ УСПІХИ НА ФОНІ ТОГО, ЩО ВЖЕ ЗРОБЛЕНО

Давайте повернемось до Вашого звіту перед депутатським корпусом Львівської обласної ради. На Вашу думку, що не вдалося зробити Вам, Раді, чи області?

Ми досі найбільшу увагу приділяємо територіям, місцевим громадам, аніж обласним установам. Я дуже хочу переконати депутатський корпус, і цей, і якщо доведеться працювати потім – і наступний, що нам треба зміщувати акцент. Бо у першу чергу ми відповідальні за обласні установи. Деякі з них, які надають вкрай важливі послуги, наприклад, медичні, у набагато гіршому стані, аніж медицина району, чи міського рівня.

Пункт другий: ми недобили до кінця два райони по перспективних планах: у результаті Сокальський добили і залишився лише Дрогобицький. Є охочі укрупнюватися, треба розуміти, чи є достатньо політичного компромісу, щоб це втілити в життя. Був ряд ідей по реорганізації закладів, суто з політичного фактору вони не були реалізовані, впродовж президентських виборів.

А в області?

У області дуже багато. Ми, на жаль, минулого року не зуміли скористатись вже з старіючої законодавчої бази митного експерименту по дорогах, тому що всі побачили, що на цьому вигрібає одна Львівщина і почали створюватись істотні перешкоди.

І не має значення, хто би не був призначений головою Львівської ОДА, йому буде дуже важко показувати якісь успіхи на тому фоні, що було зроблено. Я не уявляю собі, де новий голова має взятись ресурс, навіть не з точки зору зусиль, які прикладались у пошуку і залучення коштів, скільки взагалі, де він існує у теперішній ситуації. Тому це напевно найбільше, що не вдалося.

ПРАЦІВНИКИ ДЕРЖАВНОЇ МИТНОЇ СЛУЖБИ НЕ Є БУДІВЕЛЬНИКАМИ

Дуже неповоротка державна машина, пов’язана з викликами на кордоні, як би до цього питання не прикладались. Фактично, вже минув рік від зустрічі з Гройсманом, де ми дуже детально обговорили, що потрібно вирішувати на кордонах України з ЄС.

От-от очікуємо на два серйозні кроки: перший крок – повернути борги Єврокомісії, за які нам соромно на кожній міжнародній зустрічі. І, нарешті, вирішити питання, що Державна митна служба немає бути замовником робіт на цих пунктах пропуску, бо вони не є будівельниками.

Умовна проблема у Краковця у питанні простого господарювання, яке може бути вирішене у межах 6 місяців. Зараз я бачу, що є вже критична історія: не знаю, чи стане Нефьодов майбутнім головою Держмиткому, але я йому особисто дуже детально це все поясню. Тобто, я відчуваю, що це люди, які готові віддавати зайве, а не залишати на собі. Тобто якщо така категорія управлінців з’явиться зараз в уряді – на цьому напрямку це буде дуже важливо.

ДЕРЖАВНА СИСТЕМА ФІНАНСУВАННЯ ШАХТ ВЗАГАЛІ НЕ ВІДПОВІДАЄ ВИМОГАМ ЧАСУ І ЗАКОНАМ ЕКОНОМІКИ

Що ще не вдалось “з грубшого”? Ви дивились, мабуть, результат по виборах, зокрема я навмисно публікував дані по районах: показники по Червонограду і Сокалю – це показники провисання абсолютно центральної політики в енергетичній сфері. І якщо це буде продовжуватись, то там надії немає. Зарплата йде завжди з затримками, бо  державна система фінансування шахт не відповідає вимогам часу і взагалі не відповідає законам економіки. Але Міністерство нічого іншого не знаходить, як час від часу відстрілюватись зарплатами, яка надходить з величезними запізненнями. Легше говорити про досягнуте, ніж про недосягнуте, але деколи справді корисно задати собі питання у такому ключі, тому я за нього дякую.

А якщо детальніше про кордон: після вирішення питань з євробляхами кордон стоїть все рівно. Що робити?

“Польські бляхи” – це тільки видима частина проблеми, яка зобов’язувала тих, хто і так живуть за рахунок майже щоденних переїздів до Польщі жити інакше. Дуже складно людей, які вже десятки років можуть заробити сотню доларів тільки переїхавши кордон, переконувати у тому, що вони можуть працювати працювати у загальному циклі народного господарства чи шукати себе у підприємництві. Не треба забувати, що кордон стоїть ще й тому, що це вигідно і польській стороні. У будь-якому випадку, якщо не збільшиться кількість пунктів пропуску, то будемо стояти далі. Краковець у цьому переліку – номер 1, бо замість одного пункту може стати одразу два: один для вантажних і для автобусів, інший – для пасажирів.

Чому не зробити людям, не будемо називати їх контрабандистами, окремий пас на кожному пункті пропуску?

Тому що всі рівні у своїх правах і міждержавні угоди цього не дозволяють. Ці люди почуваються такими ж громадянами як ми і лише користують фізичними дірками у законодавстві. Поки не буде вирівняна ситуація радикально, як вона була вирівняна з “бляхами”, а це було важке рішення, яке відобразилося на виборах. І це ми бачимо у результатах прилеглих прикордонних територіях. У Раві-Руській Зеленський переміг завдяки не сприйняттю людей влади, які орієнтуються на кордон. Це свідчення тільки одної непопулярної форми.

Повертаючись до Вашого звіту: як Ви думаєте, які запитання Вам ставитимуть депутати?

Ну приблизно такі самі, як ви. (Сміється). Наприклад про похід у Верховну Раду. Два чи три попередні звіти не відбувались у режимі якось такого яскравого обговорення,тому я думаю, що це буде щось схоже. Всі звіти відбувались у публічному режимі наприкінці року. Я добре знаю свій корпус і розумію, що навряд чи будуть питання на звіті.

Окремі депутати обурюються, що, на їх думку, пленарні засідання відбуваються занадто рідко. Поясніть чому?

Тому що ефективність роботи цього скликання полягає у тому, що ми, проектуючи бюджетний рік, працюємо у режимі, коли разом з бюджетом приймаємо більшість бюджетних програм. Це те, що раніше жувалось кожної сесії: спочатку програма, потім зміни до напрямків – ми це все оптимізували. І я вважаю, що зробили правильно.

Але, усім тим, хто не збирається у сесійному режимі, я би хотів порадити так само відвідувати засідання постійних комісій, де значна частина цієї кухні фактично перейшла туди. Прогнозую, що ми проведемо дві сесії, першу 21 травня, другу – у межах тижня, і, напевно, будемо чекати літа, якогось прояснення ситуації з призначенням виконавчої вертикалі.

До речі, а що Вам відомо про так зване соціологічне дослідження про можливу долю Галичину. Чи відомо вже, що це було?

Дурня повна. У напрямку відповідальності за Кримінальним Кодексу нехай розбираються фахівці. На питання про підігрівання настрої – 2 чи 3 тисячі респондентів – це 0,01% людей, які серйозно задумались над такою перспективою.

Ви знаєте добре Закарпатську область, яка там ситуація щодо цього?

Знаю добре, бо я там народився. Вони політики, не сепаратисти і вони діють політично, але вони – українські політики і не бачать себе в окремо взятому Закарпатті, чи в Угорщині.

На жаль, зараз так є, що Закарпаття відрізано від столиці зв’язками, які би мали існувати по рівні владних вертикалей, істотно відрізано по лінії комунікацій і можливості для маневру регіональною владою. Навіть після децентралізації рівень там дуже низький, тобто на відміну від нас вони не боролись за це. Я про епоху Москаля. І вони не показали якоїсь істотної різниці між тим, що було до них і що вони зробили. Це все породило певний скепсис, який безумовно вилився у користь Зеленського.

Тобто глобальної загрози сепаратизму в Україні ви не бачите?

У Закарпатті точно ні. Я пам’ятаю один фільм про наркотики, але він стосується ваших колег-медійників. Сюжет у тому, що існував квартал дуже правильного американського містечка, але якщо у цьому кварталі з’являться на кожному краю люди, які будуть цікавитись, де можна купити наркотики і це буде висвітлюватись певним чином у мережах, то у цьому містечку з’явиться великий інтерес до споживання наркотиків. Те саме стосується сепаратизму в окремо взятих регіонах. Якщо це питання не підігрівається, то звичайні люди на Закарпатті живуть абсолютно зрозумілими рядовими проблемами, і всупереч думці, що всі контрабандисти, їх там у відсотковому відношенні менше навіть ніж, на Львівщині. Основна проблема – це віддаленість Закарпаття, відсутність реальних інвестицій та покращення соціальної сфери, яке виливається з істотне незадоволення роботою будь-якої влади, яка там є.

І на завершення: чого б Ви побажали Зеленському?

Не мій персонаж у частині побажань. Єдине, що без зайвого пафосу втримати країну зараз, коли Путін рефлексує на всіх фронтах буде дуже непросто. Найлегше – здатись, у теплій ванні перебувати, у якій він перебував до цього часу. Вважаю, що відрежисовані виступи “95 кварталу”, добре відрежисовані ролики під час виборів – це одне, а робота вживу у сфері української політики – це зовсім інше. Перші фотки під час засідання у кабінеті Голови Верховної Ради свідчать про небажання цим займатись – а доведеться! Бо назвався грибом – лізь у кошик.

ОЛЕГ ДОВГАНИК


4 КОМЕНТАРІ

  1. Неправда! В першому турі голосувала (Львів) за Ігора СМЕШКО, мої родичі, однодумці. У другому – за Зеленського. Родичі і знайомі теж. І це вже не 100% опозиції до Зеленського. Особисто я хочу змін у країні

  2. Піздить. Я не був за Зеленського в першому турі, але ні в яку опозицію Львівщина не збирається.
    Нехай говорить сам за себе.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here